Kırımoğlu, Ukraynalı komutanlarla Kırım idari sınırında bir araya geldi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
08 Temmuz 2019, 12:51
Ömer Cihad Kaya
08 Temmuz 2019, 12:51

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal altındaki Kırım’ı ayıran idari sınır bölgesinde bulunan Kalançak’ta Ukraynalı komutanlar ve ABD’nin Kıyiv Büyükelçisi ile bir araya geldi.

KIRIMOĞLU’NA UKRAYNA ASKERİ HEYETİ VE ABD’NİN KIYİV BÜYÜKELÇİSİ DE EŞLİK ETTİ

Ukrayna Donanma Günü vesilesiyle Odesa’da bulunan Ukrayna askeri heyetinin de, özel bir helikopter ile bölgeye geldiği öğrenildi. Ukraynalı komutanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıyiv Büyükelçisi William Taylor ve Odesa – Herson arasındaki bulunan Kalançak bölgesine gelen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bölgenin sosyal ve tarihi dokusu üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, Ukraynalı Kuvvet Komutanları ve Amerikan Büyükelçisi ile bölgeye gerçekleştirdiği ziyarette kendisine, danışmanı ve Golos Partisi Milletvekili adayı Rustem Umerov da refakat etti.

Görüşmeye ilişkin Amerika Birleşik Devletlerinin Kıyiv Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Ukrayna ve (işgal altındaki) Kırım idari sınır hattında Büyükelçi Taylor, Ukrayna Milli Güvenlik Komitesi Başkanı, Ukrayna Gizli Servisi Müsteşarı, Ukraynalı Kuvvet Komutanları ve Kırım Tatar halkının lideri (Kırımoğlu) ile beraber incelemelerde bulundu” ifadelerine yer verildi.