Kırımoğlu: Ukrayna’ya saldırı başlatması, Rusya için geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir

Haberler
Anife Bilal
22 Aralık 2021, 13:26
Anife Bilal
22 Aralık 2021, 13:26

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatma olasılığını değerlendirdi. QHA’ya açıklamalarda bulunan Kırımoğlu, “Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatması, Rusya’ya büyük zarar verebilir. Hatta parçalanmasına yol açabilir.” dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasının geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. QHA’ya konuyu değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, “Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatması Rusya’ya büyük zarar verebilir, dağılmasına sebep olabilir.” dedi.

“RUSYA UKRAYNA’DA KOLAY KOLAY İLERLEYEMEZ”

Ukrayna ordusunun 2014’ten beri güçlendiğine dikkat çeken Kırımoğlu, “Ukrayna bugün 2014 yılında olduğu gibi değil. Avrupa’nın en güçlü ordulardan sayılan, gerekli teklik ekipmanla donatılan 240 bin askerden oluşan ordumuz var.  Bu yüzden, Ruslar Ukrayna’da kolay kolay ilerleyemezler. (Bu gerçekleşirse) Çok sayıda ‘kargo-200’ler (Rus ordusunda ölen Rus askerlerinin bulunduğu tabutlara verilen isim) Rusya’ya gönderilecek. Bu durum Putin’i de etkileyecek daha sonra ülkede yaşanacaklar ise tahmin edilebilir.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA SAVAŞA HAZIR”

Putin rejiminin davranışlarının hiçbir mantıklı açıklamasının olmadığına dikkat çeken Kırımoğlu, “Kırım’ın işgali, uluslararası ilişkilerin bozulması, Ukrayna ile savaş gibi eylemlerde bulunan Putin’in devletine zarar veren birçok saçma adım atıldığına bakılırsa bu olasılığı göz önünde bulunduruyoruz. Bu yüzden, devletimiz her şeye hazır. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov kısa zaman önce yaptığı açıklamada savaşa hazır olduğumuzu belirtmişti.” dedi.