Kırımoğlu, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimini değerlendirdi

08 Eylül 2019, 18:23

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna ile Rusya arasında yapılan esir değişimini yorumlarken Putin rejimiyle anlaşma yapmanın mümkün olmadığını ifade etti. Kırımoğlu, bugün 35 Ukrayna vatandaşını serbest bırakan Putin’in yarın 10 kat daha fazla kişiyi tutuklayabileceğini söyledi.

ATR televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olarak katılan Kırımoğlu, “Değişim hiç adil değil. Benim fikrimi biliyorsunuz; Putin rejimi gibi rejimiyle esir takası yapmak ne demek? Onlar bugün birkaç kişiyi serbest bıraktılar yarın 10 kat daha fazlasını tutuklayabilirler. Biz ise takas yapmak için bu kadar insanı nereden bulacağız?” dedi.

Tsemah’ın iadesi yüzünden Hollandayla olan ilişkilerin bozulabileceğini de belirten Kırımoğlu, “Ayrıca takas etmeden önce tutsaklara sorulmalı: “Biz bu şekilde takas yapmak istiyoruz, siz bu şartları kabul ediyor musunuz?” Ben örneğin Sentsov’un yerinde olsaydım bunu kabul etmezdim, devlet ve toplum çıkarlarının daha önemli olduğunu söylerdim.” diye kaydetti.

esir değişimi
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Rusya
Ukrayna