Kırımoğlu, seçim ziyareti kapsamında Kırım idari sınırındaydı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
05 Temmuz 2019, 16:32
Ömer Cihad Kaya
05 Temmuz 2019, 16:32

Ukrayna’da yaklaşan genel seçimler için çalışmalarını başlatan Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, dün işgal altındaki Kırım idari sınırında bulunan, Ukrayna’nın Herson bölgesi Çongar köyünde yaşayan Kırım Tatarları ile bir araya geldi.

KIRIMOĞLU, KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ DAİMİ TEMSİLCİSİ KORİNEVİÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Kırım idari kapısında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’na Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de eşlik etti. Kırımoğlu ve Çiygöz, yeni atanan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ile de görüştü.

QHA’nın aktardığına göre, görüşme önceden planlanmamıştı. Kırımoğlu ve Çiygöz, Kırım idari sınırında, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun, Avrupa Dayanışması Partisinin seçim videosu için çekimleri gerçekleştirdi.

KIRIMOĞLU, KIRIM İDARİ SINIRINDA YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI

Çongar köy muhtarı Galina koval’ın da hazır bulunduğu görüşmede, sınır kapısının çevresinin düzenlenmesi, idari sınırın geçişi esnasında kontrol ve taşıma hizmetlerinin verilmesi ile ilgili konular müzakere edildi. Ayrıca, işgal altındaki Kırım ile yapılan yasa dışı ticaret ve kaçakçılık meseleleri de konuşuldu. Taraflar, söz konusu sorunların çözümü noktasında iş birliğinde bulunma kararı aldı.