Kırımoğlu: Rusya'yı uluslararası normlara uymaya zorlamanın tek yolu izole edilmesi

Güncel
Feride Useinova
09 Kasım 2019, 15:21
Feride Useinova
09 Kasım 2019, 15:21

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, Rusya’nın her taraftan izole edilmesinin işgal ettiği Kırım ile Donbas’taki işgali sona erdirmeye ve Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakılmaya mecbur edebileceğini söyledi.

Kıyiv’de (Kyiv) düzenlenen Özgürlük Zirvesi’nde konuşma yapan Kırım Tatar halkının lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “İşgal altındaki toprakları ve yasa dışı bir şekilde tutuklanan Ukraynalıları geri almak için Avrupa kamuoyu birleşip aktif bir şekilde Ukrayna’yı desteklemeli. Rusya’yı uluslararası normları takip etmeye zorlamanın tek yolu onun izole edilmesidir. Öncelikle finansal ve ekonomik alanda yasaklar olmalı. Rusya ile ticaret sürdürüldükçe daha da agresifleşecek” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU: İŞGALCİLERİN NEFRETİNİN SEBEBİ KIRIM TATARLARININ BOYUN EĞMEMESİ

Kırımoğlu, konuşması esnasında Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına olan nefretlerinin Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının yüzde 99.5’inin sözde referandumu ve yarımadanın Rusya Federasyonuna bağlanmasını boykot etmesinin sonucu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Kırım Tatarlarının milli lideri, “İşgalcilerin Kırım’ın yerli halkına olan nefretini anlamak zor değil. Halkın %99,5’i Rusya’nın sözde referandumunu boykot etti ve bu kesin bilgi. Hala da işgalcilerin düzenlediği bütün etkinlikleri ve sözde seçimleri boykot ediyor ve bütün davranışlarıyla Rusya Federasyonu vatandaşları olmadıklarını gösteriyorlar” dedi

Bilindiği gibi Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 7-10 Kasım 2019 tarihler arasında gerçekleştirilen Özgürlük Zirvesi çerçevesinde düzenlenen yemekte Kırımoğlu’na, Avrupa muhafazakarları ve reformistleri partisinin Özgürlük Ödülü (ECR Party Liberty Prize) takdim edildi.