Kırımoğlu: Rusya, Kırım’da II. Yekaterina’nın zamanındaki gibi davranıyor

Haberler
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 13:43
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 13:43

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avusturya gazetesi Wiener Zeitung’a verdiği röportajda Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarını göç etmeye zorlayıp yarımadaya Rusları yerleştirerek II.Yekaterina’nın stratejisini uyguladığını kaydetti.

Kırımoğlu vermiş olduğu mülakatta, “Değerlendirmemize göre 300.000 Kırım Tatarından yüzde 10’u Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı. Bu II.Yekaterina zamanında uygulanan bir stratejidir. II.Yekaterina zamanında yerli Kırım Tatar halkını sürgün edilerek, yerlerine Rusları yerleştirildi. Bu çok alayvari bir üsluptur: onlar ülkemize roket ve silahlarla geldiler, bize gelince ise bir kurşun yüzünden zulüm çektiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Kırımoğlu ayrıca, “Bugün Kırım’da Rus işgali ile ilgili memnuniyetsizliği beyan eden herkese baskı uygulanıyor. Baskılar çoğunlukla her zaman en aktif olan Kırım Tatarlarına karşı uygulanıyor” mesajını verdi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Kırım’da işgalcilerin getirdiği durumu hatırlatarak, “Aramalar Kırım Tatar halkının rutini haline geldi. Sık sık dini aşırıcılık adı altında gerçekleşiyor. Ukrayna bağımsız olduğundan beri hiçbir terör eylemi gerçekleştirmedi ama işgalden sonra işgal altındaki Kırım’da herkes terörist oldu” değerlendirmesinde bulundu.