Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu: Ruslar Kırım'ı terk edecekler

Güncel
Manas
12 Mart 2022, 02:31
Manas
12 Mart 2022, 02:31

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın işgaline karşı Ukrayna halkının mücadele ve direnişine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırım Haber Ajansı’na konuşan Kırımoğlu, işgal altındaki Kırım’dan gelen son bilgilere göre 2021’den sonra Ukrayna yarımadasına taşınan Rusların, dairelerini alelacele satmaya başladığını ve yakın gelecekte Kırım’ı terk edeceklerini söyledi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 11 Mart 2022 tarihinde Kırım Haber Ajansına (QHA) işgal altındaki Kırım’a taşınan Ruslarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, işgalden sonra Kırım’a taşınan Ruslar tarafından birçok dairenin hızla satıldığını dile getirdi. Ayrıca Kırım’da konut satışında büyük bir hareketlilik olduğunu da kaydetti. Öte yandan savaşın neticesinde Rus devletinin haritadan silinmesinin ihtimali olduğunu ve Kırım’ın da Rus işgalinden kurtarılacağının altını çizdi.

KIRIMOĞLU: RUSLAR KIRIM’DA RAHAT BİR HAYATIN YÜRÜMEYECEĞİNİ ANLADILAR

Kırım Tatarlarının milli lideri, “İşgalden sonra Kırım’a taşınan Ruslar tarafından birçok daire hızla satıldı. Orada rahat bir hayatın yürümeyeceğini anladılar. Rusların neredeyse hepsi ayrılacaklar.” ifadesini kullandı. Ayrıca Kırımoğlu, “Kırım’daki soydaşlarımızla konuşurken, onların telefonlarının dinlendiğini bile bile ‘Bu aşağılıkların başlarını ne zaman ezeceksiniz. Kırım’ı ne zaman kurtarmaya gelirsiniz’ diye sormaları beni şaşırttı.” dedi.