Kırımoğlu, Rus basınında çıkan o iddiayı yalanladı

25 Eylül 2019, 12:24

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, kendisi hakkında Rus basınında çıkan iddiaları yalanladı. Kırım Haber Ajansına olayı değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri, “Göreceksiniz yine hayal kırıklığına uğrayacaklar” dedi.

Önceki gün, özellikle Rus basınında eski Ukrayna milletvekili Valeriy İvasyuk’un yaptığı açıklamaya dayanarak çıkan haberlerde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in güya Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamını lağvettiği iddia edilmişti. Söz konusu iddia, kısa zaman sonra Rus ve işgalci basında yayıldı.

Eski milletvekili yaptığı açıklamada; Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından görevden alındığını iddia etmişti.

Kırımoğlu’nun istifası Cumhurbaşkanının ilgili kararıyla onaylandı fakat, 2014 yılında imzalanan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamının yürürlüğe girmesine yönelik karar, Ukrayna yasal veritabanında hala geçerli olarak kalmaya devam ediyor.

Kırım Haber Ajansı (QHA), Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamının hala geçerli olup olmadığını daha önce beş yıldır bu görevi yürüten Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na sordu. 

YASAL OLARAK MAKAM HALA GEÇERLİ

Kırımoğlu, “İvasyuk açıklama yaparken yanlış bir şey söyledi. Aslında durum biraz başka. Şu an bu soru havada kaldı, nihai karar alınmadı. Zelenskiy, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamının lağvetme emrini imzalamadı.” diye konuştu.

Mayıs ayında düzenlenen seçimlerden sonra, eski Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun tüm ekibinin istifa ettiğini hatırlatan Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisinin de istifa ettiğini ekledi.

“YENİ CUMHURBAŞKANI OFİSİ GÖREVİ DEVAM ETTİRMEMİ TEKLİF ETMİŞTİ”

İstifa ile ilgili gelişen olayları anlatan Kırımoğlu, “Zelenskiy ofisinden beni aradılar ve ‘Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi görevini devam ettirmek ister misiniz?’ diye sordular. Ben bu görevinin korunması gerektiğini ancak benden başka birinin de bu göreve getirilebileceğini söyledim. Hatta bu görevdekilerin ‘dinozor ve mamut’ olmaması gerektiğini konusunda şaka yapıp ‘Genç birisini atayalım’ dedim. Biz tavsiye ederiz. Bu nokta konuşma bitti. Daha sonra bana Cumhurbaşkanlığı Ofisinden bir konuşma anlattılar. Sözde bu makam, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu için oluşturuldu ve Kırımoğlu onu istemiyorsa makam lağvedilecekmiş. Benim çalışanlarıma, iki ay önce kendinize yeni iş bulun denilmişti.” dedi.

“ZELENSKİY’DEN CEVAP BEKLİYORUZ”

Daha sonra, ağustos ayında Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile görüştüğünü belirten Kırımoğlu, “ 9 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı ile görüştüğümüz zaman ona dedim ki, ‘Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamını lağvetmeniz yanlış. Yerli halk ile Cumhurbaşkanı arasında doğrudan bir bağlantı olması için bu makam gereklidir’ o da bana, ‘Lağvedilme konusunda hiçbir bilgim yok’ dedi” ifadelerini kullandı.

Görüşme sırasında Kırımoğlu, Cumhurbaşkanına ilgili göreve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’u atanmasını tavsiye etti. Cumhurbaşkanı bu konunun görüşülerek kendilerine bir cevap verilmesi sözü vermişti. Ancak Kırım Tatarları iki aydır bu konuda bir cevap alamadı.

“CUMHURBAŞKANI BU MAKAMI YENİDEN OLUŞTURABİLİR”

Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi konusunun bu kadar uzun süredir havada kalmasını yorumlayan Kırımoğlu, “Cumhurbaşkanı Ofisinde Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisinin olmaması onların bu makamı lağvetmeye hazırlandığına işaret edebilir. Ama bu makamın özellikle bu şekilde kalması önemli değil. Cumhurbaşkanı onu yeniden oluşturabilir, bu onun yetkisinde.” diye anlattı.

Şu anda, Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Ofisinin çalışmadığını ve durumun ne zaman bir açıklığı kavuşacağı konusunda belirsizliğin hakim olduğunu belirten Kırımoğlu, “Cumhurbaşkanından adım atmasını bekliyoruz. Daha önceki Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Ofisi çalışanları kendilerine iş arıyorlar. Makam geri oluşturulursa oluşturulur, yoksa yok.” dedi.

Öte yandan, Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi makamının çalışmasının önemini takdir edeceğini umuyor. 

“RUSLAR HER ZAMAN ÇOK ERKEN SEVİNİYOR”

Konu ile ilgili Rus ve işgalci basınında yayılan haberleri yorumlayan Kırımoğlu, “Görürsünüz onlar yine hayal kırıklığına uğrayacaklar. Ruslar hep zaman çok erken seviniyorlar. Trump seçildiği zaman da şampanya patlatıyorlardı. Şimdi ise o 1 numaralı düşmanları.” diye kaydetti.

Kırımoğlu
Ukrayna
Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi
Bunlara da bakın: