Kırımoğlu: Putin ile birebir görüşmesi Zelenskıy’e büyük zarar verir

Haberler
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 15:00
Anife Bilal
04 Mayıs 2021, 15:00

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelme planlarını değerlendirdi. Kırımoğlu, Zelenskıy’in Putin ile yapacağı bire bir görüşmesinin olumlu sonuçlara yol açmayacağını ifade etti.

Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bire bir görüşme yapmasının hiçbir işe yaramayacağını hatta Zelenskıy’e büyük zarar vereceğini savundu. Obozrevatel haber sitesine konuşan Kırımoğlu, Zelenskıy’in Putin ile bire bir görüşmemesi gerektiğini belirterek, “Ben genel olarak Putin ile bire bir görüşme yapılmasına karşıyım. Bu bir saçmalık. Bire bir görüşme yapmaları sakıncalı. Böyle bir görüşme hiçbir sonuç vermez. Bu görüşme Cumhurbaşkanımızın aşağılanmasına yol açacaktır. Görüşmeden sonra onun reytingi büyük ihtimal yerle bir olacak. Putin’in gözlerine bakma isteğini anlamıyorum… Ne görebilirsin ki orada? Bir boşluk. Bu tür görüşmeler Ukrayna’nın imajına zarar veriyor… Ayrıca Putin ile ne konuşulabilir? Topraklarımız işgal edildi, vatandaşlarımız ölüyor. Görüşme sadece Normandiya Dörtlüsü çerçevesinde yapılabilir. Tercihen ABD’nin katılımıyla.” dedi.

ZELENSKIY’DEN PUTİN’E DONBAS’TA GÖRÜŞME TEKLİFİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 20 Nisan’da yayımladığı görüntülü mesajında Rusya Devlet Başkanı Putin’e seslenerek, Donbas bölgesinde görüşme yapma önerisinde bulundu. Rusya ile konulara farklı yaklaştıklarını belirten Zelenskıy, bu durumun kalıcı bir problem olmaktan çıkabileceğini savundu ve iki ülke arasındaki diyaloga vurgu yaptı.

PUTİN ZELENSKIY’İ MOSKOVA’YA DAVET ETTİ

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın görüşme çağrısına yanıt vererek, ikili ilişkileri müzakere etmek için uygun bir zamanda Zelenskıy’i Moskova’da ağırlamaya hazır olduğunu belirtti. Öte yandan Putin, “Donbas sorunlarını” çözmek için Ukrayna yönetiminin sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri liderleriyle görüşmesi gerektiğini ifade etti.