Kırımoğlu'ndan "Türkiye'de Rus propagandasına dikkat" uyarısı

27 Eylül 2019, 17:54

Ukrayna’nın Kıyiv kentinde gerçekleştirilen Milletlerarası Türk Kooperatifçilik Kongresi’nde Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’daki işgalini ve Kremlin’in Türkiye’deki propaganda faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı kongreye, akademisyenlerin dışında Kıyiv’de yaşayan Türk ve Kırım Tatar vatandaşları da katılım gösterdi.

KIRIMOĞLU’NDAN “TÜRKİYE’DE RUS PROPAGANDASI DİKKAT” UYARISI

Kıyiv’de yapılan kongre çercevesindeki toplantıda konuşan Kırımoğlu, “Rusya Türkiye’ye çok önem veriyor çünkü Türkiye’de birçok faaliyet yürütüyorlar. Mesela Sputnik ile internet yayını olsun Rusya tarafından finansman edilen ulusal kanallar olsun Rus propagandasını Türkiye’ye yaymaya gayret ediyorlar.” dedi.

“FSB, TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATAR DİASPORASINI AYRIMAK İÇİN 30 MİLYON EURO AYIRDI”

Kıırımoğlu, konunun önemine dikkat çekmek için, “Son zamanlara aldığımız malumatlara göre, Rus gizli istihbaratı (FSB), Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası içinde Rus yanlılarını birleştirmek, kendilerine çekmek için 30 milyon euro ayırmış” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kırımoğlu, özellikle Türkiye’de Rus propaganda faaliyetlerine dikkat çekerek, “Kırım’ın işgalden kurtarılması savaşla değil diplomatik yollarla olacak” dedi.

Türkiye’deki birtakım iş adamlarının Ukrayna’nın kanunlarını çiğneyerek, Kırım’da Rus işbirlikçilerle ortaklık kurmalarına da değinen Kırımoğlu, “Birkaç kuruş kazanayım diye bizim milletimize karşı devletin kanunlarını çiğneyip böyle şeyler yapıyorlar. bu gibi durumlar hakkında çok dikkatli olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatarlarıyla ilgili halihazırda birkaç program olduğuna da dikkat çeken Kırımoğlu, “Kırımdan mecburen ayrılıp Ukrayna topraklarına göç eden Kırım Tatarları için bir konut programı var. Ukrayna’dan toprak alacağız Türkiye bu inşaat masraflarını karşılayacak“.dedi.

Kırım'ın işgali
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Rus propagandası
Bunlara da bakın: