Kırımoğlu'ndan Kırım meselesine ilişkin "İstanbul Formatı" oluşturma fikri

Haberler
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 16:54
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 16:54

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın işgali konusunda faaliyet gösterecek “İstanbul Formatı”nın oluşturulmasını teklif etti.

Ukrayna’nın 5. Kanal’da yayımlanan bir programında konuşan Kırımoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) yapılarının şu an Kırım konusundan çok uzak olduklarını ve bu konunun onlar için diplomatik olarak rahatsız edici olduğundan AGİT’in kaçındığını dile getirdi.

“KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASI MESELESİNİN ELE ALINMASI İÇİN PLATFORM OLUŞTURULMALI”

Kırımoğlu, “Minsk Anlaşmalarının Ukrayna çıkarlarına tam olarak uymadığı ve onların bize zorla dayatılması kimse için sır değil. Zor günlerde bu anlaşmaları imzalamak zorundaydık. Anlaşmalarda Kırım hakkında bir kelime bile yok. Bir yerde sadece Ukrayna toprak bütünlüğünden söz ediliyor. Bu yüzden Kırım’ı işgalden kurtarma konusunun ele alınacağı bir platform oluşturmak gerekli. Cumhurbaşkanı Zelenskiy yönetiminden Budapeşte Memorandumunu imzalayan ülkelerin de katılımıyla (ABD ve Birleşik Krallık) yeni bir formatın oluşturulması konusunda önerilen teklifi çok iyi fikir… Söz konusu ülkelerin bu fikri destekleyeceğini düşünüyorum. En önemlisi Rusya’nın bunu kabul etmesi, çünkü Rusya bu formata katılmazsa bunun bir anlamı kalmayacak. İkincisi ise müzakerelerin Minsk’te yapılmasının çok iyi fikir olduğunu düşünmüyorum, Belarus aslında Kırım’ın işgaline destek verdi.” diye konuştu.

TÜRKİYE, “İSTANBUL FORMATI”NA OLUMLU BAKIYOR

Kırımoğlu konuyla ilgili olarak, “Zelenskiy’e İstanbul Formatı oluşturmayı tavsiye ederdim. Erdoğan, Putin’le yakın, öte yandan Türkiye NATO üyesi. Fakat yine de Rusya’nın da bunu kabul etmesi gerekiyor. Türk tarafı hazır olduklarını söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanlığıyla görüştük. “Memnuniyetle yardım ederiz. Sadece Ukrayna tarafının bize resmi başvuru yapması gerekiyor” dediler.” açıklamasında bulundu.

Kırım Tatarlarının milli lideri, Budapeşte Memorandumunun katılımcı ülkelerinin bu konuda yeterli sertliği göstererek Rusya’nın müzakereleri reddetmesi durumunda yaptırımları arttırmaya hazır olduğunu göstermeleri halinde bu senaryonun hayata geçirilmesinin mümkün olacağını ifade etti.