Kırımoğlu Nansen’i anlattı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2019, 21:10
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2019, 21:10

Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıyiv’de (Kyiv) yapılan “Fridtjof Nansen Vakfı” etkinliği kapsamında bir konferans verdi. Kıyiv Tarih Müzesinde yapılan etkinlik bünyesinde gerçekleştirilen tanıtım, panel ve konferansa, Norveç ve İsviçre büyükelçilerinin yanı sıra uluslararası görevlere sahip çok sayıda davetli ve Kırım Tatarı da katıldılar.

Norveçli tarihçi, Carl Emil Vogt, Nansen Akademisi eski Müdürü Steinar Bryn ve Nansen Akademisi Müdürü Irene Aasdalen’in konuşmacı olduğu panelde, Oslo doğumlu ünlü gezgin, bilim adamı ve diplomat Fridtjof Nansen’nin hümanist kişiliği, Ukrayna tarihinin suni açlık (Holodomor) günlerindeki faaliyetleri ve felsefi mirası ele alındı.

KIRIMOĞLU: “KAŞİF OLMASININ YANI SIRA ÇOK FARKLI YÖNLERİ OLAN BİR İNSAN”

Kuzey Kutbu’na ilk kez ayak basan Norveçli kaşifin anlatıldığı etkinliğin gözde siması ise Kırım Tatarlarının Milli Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu oldu.

Nansen Madalyası sahibi olan Kırımoğlu, vakıf ile ilişkilerinin ne derece köklü olduğunu vurguladığı konferansta, “Benim için Nansen büyük bir şahıs. 19. ve 20. Asırlara damga vurmuş büyük bir insanı. Kaşif olmasının yanı sıra çok farklı yönleri olan bir insan. Kendi hayatını başka insanlara adadı. Ukrayna’da ve dünyanın başka yerlerinde milyonlarca insanı açlık ve ölümünden kurtardı’” dedi.

Yapılan etkinlikte Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Teşkilatı (UNHCR) Ukrayna Temsilcisi Pablo Mateu ve İsviçre’nin Ukrayna Büyükelçisi Claude Wild de hazır bulundular.