Kırımoğlu: Kıyiv düşmeyecek, içeri girerlerse orası Rus askerlerinin mezarı olacak

Diaspora
qha muhabir
06 Mart 2022, 14:17
qha muhabir
06 Mart 2022, 14:17

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalini değerlendirdi. Putin’in Ukrayna’yı Kırım’ı işgal ettiği gibi kolay sandığını, Ukrayna’da Rus işgaline karşı büyük bir direniş olduğunu, Kırım Tatarlarının Ruslar tarafından cepheye sürülmeye çalışıldığını, infaz listesinde Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin de olduğunu ve Ukraynalı yetkililerin Türkiye’yi en güvenilir ortak olarak bulduğunu aktardı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalini, Ukrayna’daki büyük direnişi, Kırım Tatarları ve Türkiye’nin bu savaştaki yerini Yenişafak’a verdiği mülakatta anlattı. Rus yayın organlarının dezenformasyona imza attığını ifade eden Kırımoğlu, Türkiye’nin buna sınır getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

PUTİN, 2014’DEKİ KIRIM İŞGALİ GİBİ KOLAY OLACAĞINI SANDI

Rusya’nın işgal sürecinin 2014’teki gibi olacağını zannettiğini vurgulayan Kırımoğlu, “2014’te askerimiz yoktu. Ordumuz zayıftı. İstihbarat, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı ofisi ve içişleri bakanlığı dahil devlet kurumlarında çalışanların yüzde 30’u Rus ajanıydı. Buralar temizlendi, ondan sonra Ukrayna ve ordu toparlandı. Hala ajanlar var ama etkili değiller” dedi. Rusya’nın saldırı planlarının Ukrayna istihbaratınca önceden bilindiğini belirtti.

Ukrayna'dan Kırımoğlu'nun Kırım'a giriş yasağını 2034'e kadar uzatan  Rusya'ya tepki

KIYİV DÜŞMEYECEK, İÇERİ GİRERLERSE ORASI ONLARA MEZAR OLACAK

Ukrayna’da Rus işgaline karşı büyük bir direniş olduğunu ifade eden Kırımoğlu, “Kıyiv düşmeyecek. İçeri girerlerse Kıyiv onlara mezar olacak. Ukrayna Savunma Bakanı müzakerelerde Rus heyetine de bunu söyledi. Direnişe katılmak isteyenlere 18 bin silah dağıtılması planlanıyordu. Ancak yoğun talep üzerine 400 bin dağıttık. ‘Eğer işgale kalkışırsanız, size her pencereden ateş açılacak bunu bilin’ denildi. Kıyiv’de hava böyle. Ağırlıkla Rusça konuşan bölgelerde çiçeklerle karşılanacaklarını sanıyorlardı. Oralarda bile direnç var. Kıyiv’i ele geçirseler bile Ruslar bu savaşı kaybetti” şeklinde konuştu.

KIRIM TATARLARINI ZORLA CEPHEYE SÜRÜYOR

Kırımoğlu, Rusların Kırım Tatarlarına baskı uyguladığını, savaşta cepheye sürmek için gençleri askere almak istediğini, saldırı başladıktan sonra Kırım Tatarlarının ve aktivistlerinin evlerine gelip tehdit ettiğini dile getirdi. Kırımoğlu da, Kırım Tatar halkını Ruslar adına katil veya ceset olmamaya çağırdı. Kırım Tatarları olarak mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Kırımoğlu, savaştan Türkiye’ye sığınan soydaşların Edirne ve İstanbul’a yerleştirildiği bilgisini verdi.

İNFAZ LİSTELERİ DOĞRU

Rusya’nın infaz listelerini doğrulayan Kırımoğlu, “O listeler bize de geldi. Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ilk sıralarda. Bazı arkadaşlarımız çalışmalar için değişik bölgelere gitti ancak onlardan kaçmak gibi bir niyetimiz yok” diye konuştu. Dünyanın dört bir yanından savaşmak için Ukrayna’ya gelenler olduğunu söyleyen Kırımoğlu, “Esas olarak etnik Ukraynalılar ve Çeçenlerden katılmak isteyenler oluyor. Aralarında provokasyona imza atacaklar sızmasın diye istihbaratımız isimleri tek tek kontrol ediyor. Gelip gelmeyeceklerine onlar karar veriyor” dedi.

Kırımoğlu - Kırım Haber Ajansı - QHA

RUS YAYINLARI PEK ÇOK DEZENFORMASYONA İMZA ATTI

Rus yayın organlarının dezenformasyona imza attığını da ifade eden Kırımoğlu, Türkiye’den buna sınır getirmesini istedi.

UKRAYNA SİYASİLERİ: EN GÜVENİLİR ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’nin toprak bütünlüğü vurgusunun Ukraynalıları sevindirdiğini ifade eden Kırımoğlu şöyle konuştu:

“Ben Ukrayna’da siyaset adamlarıyla konuşuyorum. ‘Bu müttefiklerimiz arasında en güvenilir olanı Türkiye’ diyorlar. Erdoğan’ı çok seviyorlar. Geçtiğimiz hafta Zelenskıy ile telefonla görüştük. Morali yüksek ve Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirmek istediğini söyledi.”