Kırımoğlu: Kırım Tatarlarının hükumette bulunmaları çok önemlidir

Güncel
Feride Useinova
11 Ocak 2020, 00:56
Feride Useinova
11 Ocak 2020, 00:56

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Dünya Kırım Tatar Kongresi ve Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri ile Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi yetkilileri ile 9 Ocak 2020’de bir araya geldi.

Görüşmede, KTMM temsilcileri, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarının haklarının korunması  ve Kırım’ın işgalden kurtulmasına ilişkin sorunların ele alındığı bildirildi.

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına ilişkin, Ukrayna ve uluslararası medyada Kırım konusunun yeterince gündemde olmadığının altını çizdi. Kırımoğlu, “Bölgesel bütünlüğün geri kazanılması konusu, birinci sıralarda olmalı aksi halde pozisyonlarımızı kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Kırım Tatarlarının hükumette yer almasına Kırım’da çok dikkat ediyorlar. Kırım Tatarlarının hükumette bulunmaları çok önemli siyasi bir meseledir. Eğer Ukrayna anakarasında, Kırım’ın yerli halkının temsilcileri dikkate alınmıyorsa bu onların Kırım’ın işgalden kurtulması konusunda olan fikri de gösteriyor.” dedi.

Öte yandan, Kırımoğlu görüşmeye ilişkin, Kırım’ın yerli halkı ile mevcut hükumet arasında iletişim yetersizliği olduğunu da vurguladı. Kırımoğlu, “Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden sonra 2 önemli toplantımız vardı. İlk buluşmamız 9 Ağustos’ta Volodımır Zelenskiy ile, ikinci ise yılbaşına 2-3 gün kala Ukrayna Başbakanı Gonçaruk ile” değerlendirmesinde bulundu.

KORİNEVİÇ: BİR TAKIM GİBİ BERABER ÇALIŞMAK İSTERİZ

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç de görüşmeyle ilgili, “Kırım’ın işgalden kurtulması  Kırım Tatarlarının problemleri ele alınmadan tartışılamaz. Biz aynı pozisyondayız ve beraber takım gibi çalışmak isteriz. Bunun için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.