Kırımoğlu, Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkili görevini Zelenskiy'le konuşacak

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
02 Haziran 2019, 16:09
Mehmet Berk Yaltırık
02 Haziran 2019, 16:09

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırımoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile görüşeceğini bildirdi.

Karatay, “Kırımoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Tatar İşleri Sorumlusu Görevinden Ayrılması Hakkında” başlığıyla yayımladığı açıklamasında, Kırım Türklerinin milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, söz konusu vazifeye ilişkin Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’le görüşeceğini duyurdu.

Kırımoğlu’nun görevinden ayrılmasının yanlış aksettirildiğine dikkat çeken Karatay, açıklamasında konuyla ilgili Kırımoğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarına yer verdi.

Karatay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Basında ve sosyal medyada yolbaşçımız Mustafa A. Kırımoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Tatar İşleri Sorumlusu görevinden ayrılması yanlış aksettirilmektedir.

Ukrayna’da yeni Cumhurbaşkanı seçilmiş, doğal olarak Cumhurbaşkanlığı üst düzey görevlileri yeni Cumhurbaşkanına kendi ekibini kurması için görevlerinden ayrılmışlardır. Mustafa Aga, Poroşenko ile konuşarak kendisini de bu görevden azat etmesini istemiştir. Poroşonko onu böyle bir göreve atamıştı. Mustafa Agamız hem yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e yeni bir atama yapmak için jest hem de haklı olarak 75 yaşında bir insan olarak yerineKırım Tatar Milli Meclisinin de uygun göreceği birinin getirilmesi için böyle bir karar aldı.

Yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy de Mustafa agamızın göreve devam etmesini istemiştir. Az önce (2 Haziran 2019, saat 13.30) teyiden konuştuğum yolbaşçımız Mustafa Kırımoğlu, KTMM’nin uygun göreceği bir kişinin daha da genişletilmiş yetkiyle atanması konusunun Zelenskiy ile yapılacak görüşmede konuşulacağını ifade etmiştir. Mustafa Kırımoğlu bugün Ukrayna Başbakanı ile de görüşecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”