Kırımoğlu: Kırım'ın işgali sadece yasa dışı bir eylem değil uluslararası suçtur

17 Temmuz 2020, 19:55

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosunda, işgal altındaki Kırım’da Rusya’nın düzenlediği yasa dışı referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, Ukrayna devletinin, Rusya’nın Kırım’da işlediği insan hakları ihlallerini ve uluslararası suçları dünyaya hatırlatması gerektiğini vurguladı.

“KIRIM’IN İŞGALİ SADECE YASA DIŞI BİR EYLEM DEĞİL ULUSLARARASI SUÇTUR”

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Milletvekilleri, göreve başlamadan önce Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruyacaklarına yemin ettiler. 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi sadece yasa dışı bir eylem değil aynı zamanda uluslararası saldırganlık ve uluslararası suçtur. Bunu herkes çok iyi biliyor. Uluslararası toplum da bize bu konuda destek veriyor” ifadelerini kullandı.

“SALDIRGAN ÜLKE RUSYA’YA GEREKEN TEPKİ GÖSTERİLMELİ”

Kırımoğlu, konuşmasında Kremlin’in, Rusya’da Türk ve Müslüman halkların temel hak ve hürriyetlerini ihlal eden anayasa değişikliklerini uygularken aynı zamanda Kırım’ın işgalini yasallaştırmaya çalıştığını da vurguladı. Kırım Tatar halkının milli lideri, Moskova’nın bu tür eylemlerini kınadığını dile getirirken, “Biz, milletvekilleri olarak, Rusya’nın işgal edilen topraklarda düzenlediği referandumun veya oylamaların yasa dışı olduğunu, bu tür eylemlerin Ukrayna’nın ve uluslararası kanunların ihlali olduğunu açıkça ifade etmeliyiz.” dedi. Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu’nun saldırgan ülke Rusya’nın yasa dışı faaliyetlerine karşı gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

UKRAYNA PARLAMENTOSUNDAN RUSYA’NIN KIRIM’DA DÜZENLEDİĞİ REFERANDUMA KARŞI YASA TASARISI

Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada), 17 Temmuz 2020 tarihinde uluslararası toplumu,  Rus işgali altındaki Kırım ve Akyar’da Rusya Anayasa değişikliği için düzenlenen sözde referandumu kınamaya davet eden yasa tasarısını onayladı. 

Söz konusu yasa tasarısında Ukrayna milletvekilleri, işgal altındaki Kırım ve Akyar’da Rusya tarafından düzenlenen yasa dışı referandumun değerlendirilmesi için yabancı devletlerin parlamento üyelerine ve uluslararası parlamento örgütlerine başvurdu.

RUSYA’DA ANAYASA REFERANDUMU: SONU BELLİ OLAN SEÇİMLER!

Rusya’da 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında anayasa değişikliği oylaması yapılmıştı. Bilindiği gibi Rusya, işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı oylama düzenledi. Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Daha önce Avrupa Birliği, Rusya tarafından Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) işgal edilmesinin tanımadığını bir kere daha deklare ederek, yarımadada Rusya Anayasa değişikliği için yasa dışı oylama düzenlenmesini kınadı.

Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı.

Yayımlanan bildiride Rusya Federasyonunu oluşturan Rus olmayan milletler ve diğer etnik toplulukların hayat hakkının sona ereceği, ülkede hukuk güvenliği ve adil yargılama hakkının tamamen ortadan kalkacağı, Rusya ile ilişkili olan devlet, kişi ve diğer kuruluşların hukuki güvencesinin tamamen ortadan kalkacağı ifade edildi.


Rusya’nın başkenti olan Moskova’da 15 Temmuz 2020 tarihinde, Putin’in görev süresini 2036 yılına kadar uzatacak olan ve federasyon içerisindeki Türk ve Müslüman halkların haklarını ortadan kaldıran anayasa değişikliklerine karşı protesto düzenlendi. Protesto eylemleri sırasında 132 eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi.İşgal Altındaki Kırım
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Ukrayna parlamentosu
Bunlara da bakın: