Kırımoğlu: Kırım’a yürüyüş sırasında işgalcilerin provokasyon yapma ihtimali yüksek

10 Şubat 2020, 16:44

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının 3 Mayıs 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a doğru düzenlemeyi planladığı, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” sırasında Rus işgalcilerin provokasyon yapabileceğini ifade etti. 

Krım.Realii’ye konuşan Kırımoğlu, “Birkaç karşı koyma seçeneği düşünüyoruz. Belki işgalciler çatışma çıkarmak için kontrol noktalarını kapatırlar. Tüm ayrıntıları dikkatli bir şekilde hesaplıyoruz.” dedi.

Kırım’a yürüyüşünün Kırım konusunu gündeme getirmek için düzenlenen barışçıl bir sivil eylem olduğunu belirten Kırımoğlu, “Ülkenin toprak bütünlüğü, onuru, anavatansız kalan insanların onuru söz konusu. Çoğu zaman: ‘Oradaki insanları riske atamayız’ deniliyor ama bu şekilde biz bir silah sıkılmadan Kırım’ı teslim ettik. Bana göre, orada gerçek bir direniş olsaydı Donbas’taki savaş olmazdı. Böyle düşünüyorsak ve karşı koymaya planlamıyorsak o zaman neden ordunun bakımı için yılda yaklaşık beş milyar dolar harcıyoruz? Bazen sonuçlarına bakılmaksızın görevinizi yerine getirmeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


Kırım'a yürüyüş
Kırım'ın işgali
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
onur yürüyüşü
Bunlara da bakın: