Kırımoğlu, işgalden sonra yarımadayı terk eden Kırım Tatarlarının sayısını açıkladı

Güncel
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 14:38
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 14:38

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra 25 ila 30 bin arasında Kırım Tatarı yarımadayı terk etmek zorunda kaldı.

Apostrof isimli haber ajansına konuşan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, konuyla ilgili net bir kaydın tutulmadığını bildirerek, Rus işgalinden sonra Kırım’ı terk eden Kırım Tatarlarının tam sayısını belirlemenin zor olduğunu vurguladı.

“MAALESEF BİRÇOK KİŞİ AKSİ YÖNDEKİ ÇAĞRILARIMIZA RAĞMEN KIRIM’I TERK ETTİ”

Rus işgalci yönetiminin baskı politikaları ile Kırım Tatarlarını yarımadayı terk etmeye zorladığını ifade eden Kırımoğlu, “İşgalciler, Kırım Tatarlarını Rusya tarafına çekmek veya Kırım’ı terk etmelerini sağlamak için baskı ve terör ortamı yaratmak istediler. Bunun sonucunda maalesef birçok kişi, bizim aksi yöndeki çağrılarımıza rağmen Kırım’ı terk etti. dedi.

“BİZE GÖRE YARIM MİLYON RUS VATANDAŞI YARIMADAYA YERLEŞTİRİLDİ”

Rusya’nın tarih boyunca işgal ettiği toprakların yerli halklarını sürgün ettiği ve kendi vatandaşlarını oraya yerleştirdiğini hatırlatan Kırımoğlu, “Bu durum, 1783 yılında Kırım ilk kez işgal edildiği zamanda aynıydı. Yerli halk olan Kırım Tatarları, yarımadanın nüfusunun yüzde 95’ini oluşturuyordu. Öte yandan, Bolşevik devrimi zamanında ise Kırım Tatarları yarımadada azınlık haline gelmişti, nüfusun yaklaşık dörtte birini oluşturuyorlardı. Şu anda da, aynı şey yapılıyor. 1944 Kırım Tatar Sürgününden ve geri döndükten sonra yerli halk, yarımadanın nüfusunun sadece yüzde 14’ünü oluşturuyordu. Şu an, BM Kırım’a 140 bin Rus vatandaşının yerleştirildiğini belirtiyor. Bize göre bu sayı gerçeği yansıtmıyor; en az yarım milyon Rus vatandaşı yarımadaya yerleştirildi.” ifadelerini kullandı.