Kırımoğlu: İşgalcilerin turistler için nereden su bulacağı belli değil

Haberler
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 15:30
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 15:30

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’da su sorununu yaratan işgalci yönetimin, devamlı olarak su eksikliğinden şikayet ettiğini ifade etti. İşgalcilerin yarımadada yaşayan nüfus için bile yeterli miktarda su sağlayamadığını vurgulayan Kırımoğlu, “Bu sene 5-6 milyon Rus turistin yarımadayı ziyaret edeceğini iddia ediyorlar. Onlara nasıl su sağlayacakları belli değil.” dedi.

Kırım’ın işgalci yönetimi, bir taraftan, yarımadanın Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle yaşanan su sorunundan şikayet ederken, diğer yandan bu sene içinde milyonlarca Rus turistin yarımadayı ziyaret etmesinin beklendiğini ileri sürdü. İşgalcilerin tutarsız açıklamalarını değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Turistler için nereden su bulacaklar belli değil. Kırım’da turizmin iyi olduğunu göstermek için hava atmak istiyorlar. Gelen turistlerin seviyesi ise hiç iyi değil, çoğu kendi yiyecekleriyle geliyor.” dedi.

KIRIMOĞLU: İŞGALCİLER, SU SORUNUNU KENDİLERİ YARATIYOR

İşgalcilerin arada sırada güya su sorunu için bir çözüm bulduklarına yönelik iddialar ortaya attığını vurgulayan Kırımoğlu, “Öte yandan su sorununu Rus işgalciler kendileri yaratıyor. Örneğin, saldırgan devletin Kırım’daki Ukrain ve Kırım Tatar nüfusunun yerine yerleştirmeye çalıştığı Rus vatandaşları için konut inşa ederek. Şimdiden yaklaşık yarım milyon insan getirildi. Çaldıkları topraklara kendi vatandaşlarını yerleştirmeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KIRIM’I MAHVEDECEKLER

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki su sorunu çözme girişimlerinin, yarımadanın ekolojisini olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş; işgalcilerin Kırım’da yeni su kuyuları açarak, yarımadayı mahvedeceğini vurgulamıştı.

İşgalci yönetimin, su sorunu çözme yöntemlerini değerlendiren Kırımoğlu, “Şu anda yeraltı suyu çıkarmak için yeni kuyu açılmasına ağırlık veriyorlar. İlk olarak yeraltı suyu rezervleri sınırsız değil ve tüm Kırım’a suyla sağlamaya yetmeyecektir. İkinci olarak, Kırım’ın ekolojisi için büyük tehdit oluşturuluyor. Tatlı su çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklara deniz suyu dolduruluyor ve tüketimi uygun olmayan çeşitli kanalizasyon suları dolduruluyor. Bu da toprağın tuzlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.