Kırımoğlu ile Umerov, Ukrayna Başbakanıyla bir araya geldi

Haberler
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 12:12
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 12:12

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile bir araya geldi. Görüşmede Kırım ve Donbas’ın işgalden kurtarılması stratejisi ele alındı.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, dün Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar görüşme yaptı. Kırım ve Donbas’ın işgalden kurtarılması stratejisinin ele alındığı görüşmede ayrıca işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarları için inşa edilecek konutlar konusu görüşüldü.

KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMA STRATEJİSİ GÖRÜŞÜLDÜ

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada görüşmede konuşulan konular hakkında bilgi verdi. Umerov görüşmede, Kırım ve Donbas’ın işgalden kurtarılması stratejisi ile ilgili yeni gelişmelerin müzakere edildiğini bildirdi. Ukrayna milletvekilleri görüşmede, mevcut bütçeden çıkarılmış olan “Kırım Tatarları ve Ukrayna topraklarından sürgün edilen diğer milletlerin temsilcilerinin yerleştirilmesi ve iskan edilmesi” isimli programın 2021 yılı Ukrayna bütçesine dahil edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bununla birlikte taraflar, Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarları için inşa edilecek konutlar ve Kıyiv’de inşa edilecek Cuma Camii konusunu ele aldı. 

RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMLARI RESMİ BAYRAM OLACAK MI?

Açıklamaya göre görüşmede gündeme getirilen bir başka konu ise, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri saldırganlık sonucu özgürlükten mahrum bırakılan kişi statüsünün verilmesi ve söz konusu statüyü alan kişilere sosyal yardımın sağlanması ile ilgili yasa tasarısı hazırlıkları oldu. Kırımoğlu ve Umerov ayrıca görüşmede, Ukrayna Cumhurbaşkanının Ramazan ve Kurban Bayramlarına resmi bayram statüsü verilmesine dair imzaladığı kararının hükumet tarafından yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.