Kırımoğlu: Herson bölgesinde bir ihanet gerçekleşti ve Ruslarla iş birliği yapıldı

Güncel
Anife Bilal
17 Mayıs 2022, 15:59
Anife Bilal
17 Mayıs 2022, 15:59

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bazı Ukraynalı yetkililerin ihaneti nedeniyle Rus işgal güçlerinin Herson bölgesine kolaylıkla giriş yaptığını anlattı. Kırımoğlu, bu durumun zamanında Kırım’ın idari sınırında görev yapacak olan Kırım Tatar Taburu’na izin verilmemesi nedeniyle yaşandığını belirtti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasından birkaç gün önce işgal altındaki Kırım ve Herson bölgesi arasında döşenen mayınların etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Hartıya 97 isimli haber ajansına konuşan Kırımoğlu, “Rusya’nın Kahovka Barajı’na kadar koridor açmak istediğine dair uzun zamandır konuşmalar yapılıyordu. Ben birçok kez; artık 2014’te olmadığımızı çok iyi bir orduya sahip olduğumuzu bu yüzden bunu kolayca yapamayacaklarını söylemiştim. Ben, Herson ile Kırım arasındaki idari sınırının ciddi bir şekilde korunma altına alındığından emindim. Bana orada her yere mayın döşendiğini ve kimsenin geçemeyeceği bildiriliyordu. Ama çok ilginç bir durum yaşandı, geniş çaplı işgal saldırısının başlamasından birkaç gün önce bölge mayınlardan temizlendi. Bir tür onarım çalışması bahanesiyle mayınlar etkisiz hale getirildi. Orada bir ihanet gerçekleşti. Ruslarla iş birliği yapıldı. Devlet ihaneti suçlaması çerçevesinde Ukrayna Güvenlik Servisi Herson Müdürlüğü Başkan Yardımcısı tutuklandı. Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı emriyle Ukrayna Güvenlik Servisi Herson Müdürlüğü Başkanının general rütbesi söküldü” dedi.

Ukraine war: Terror of African students in Russian-occupied Kherson - BBC  News
Ukrayna’nın Herson bölgesinin bir kısmı, Rus işgali altında. Ukrayna halkı, işgalci güçlere karşı direniş gösteriyor

“KIRIM’IN İDARİ SINIRINDA KIRIM TATAR TABURU’NUN GÖREV YAPMASINI İSTİYORDUK”

Herson bölgesinin çok iyi korunması gerektiğini ve Kırım Tatar Taburu’nun oluşturulmasına izin verilmediği için bu duruma gelindiğini belirten Kırımoğlu, “2014 yılından beri Kırım’ın idari sınırında görev yapacak Kırım Tatar Taburunun oluşturulmasını talep ediyorduk. Ama başarısız olduk. Kırım işgal edildikten sonra Rusya gençleri orduya almaya başladı ama Kırım Tatarları Ukrayna ordusunda görev yapmak istiyordu. Bu konuda defalarca Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Savunma Bakanı Poltorak ile görüşmüştüm. Bana ‘tamam, tamam’ deniliyordu ama hiçbir şey yapılmadı” ifadelerini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.