Kırımoğlu: "Hayatımın amacı Kırım'ın işgalden kurtarıldığını görmek"

01 Eylül 2019, 10:05

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, hayatının en önemli amacının Kırım’ı Rus işgalcilerden kurtarmak olduğunu ifade etti.

Ukrayna Parlamentosunda 29 Ağustos 2019 tarihinde yapılan Parlamento Başkan Yardımcılığı seçimlerden önce yaptığı konuşmada Kırımoğlu ilgili göreve aday gösterilmesinin kendisi için büyük sürpriz ve büyük onur olduğunu belirtti.

Rus işgali altındaki Kırım konusunu uluslararası gündeminde tutmak için Kırımlı milletvekillerinin sık sık yurt dışı ziyaretler gerçekleştirdiği, uluslararası forumlara katıldığı, diplomatlar, iç sığınmacılar ve sivil aktivistlerle görüşmeler yaptığını hatırlatan Kırımoğlu, “Artık 30-40 yaşımda olmadığımı göz önünde bulundurursak, bu görevde çalışmanın benim hayatımın ana amacı olan; Kırım’ın küstah işgalcilerden kurtarıldığını görebilmeye yönelik faaliyetlere belirli bir zarar vereceğinden korkuyorum.” diye konuştu.

Öte yandan Kırımoğlu bu görevi ifa etmenin “Kırım’ı işgalden kurtarma ve Ukrayna toprak bütünlüğü geri kazanma konusunun her zaman Ukrayna Parlamentosunun gündeminde gerektiği yerde bulunmasına” katkıda bulunabileceğini de kaydetti.

Daha önce Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Ukrayna Parlamentosu Başkan Yardımcısı görevine seçilmediği bildirilmişti.

Kırım'ın işgali
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Ukrayna parlamentosu
Bunlara da bakın: