Kırımoğlu, Eskişehir Türk Ocağının canlı yayın konuğu olacak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Mayıs 2021, 12:11
Ömer Cihad Kaya
17 Mayıs 2021, 12:11

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türk Ocakları Eskişehir Şubesinin çevrimiçi yayınına konuk olacak. Kırım Tatar halkının Stalin rejimince sürgün ve soykırıma uğradığı 18 Mayıs 1944’ün 77. yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan programda, Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Kırımoğlu’na Kırım, Rusya ve dünya siyasetine ilişkin sorular yöneltecek.

Türk Ocakları Eskişehir Şubesi, 20 Mayıs 2021 saat 21.00’de Youtube üzerinden Kırım konulu çevrimiçi program düzenleyecek. “Kırımoğlu ile Kırım, Rusya ve Dünya” başlıklı programın konuğu, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu olacak.

Program, Eskişehir Türk Ocağının Youtube kanalında canlı yayınlanacak.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.