Kırımoğlu: Esir değişiminde öncelikle uzun süreli ceza alanların serbest bırakılması gerekiyor

08 Şubat 2020, 09:43

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi çerçevesinde serbest bırakılacakların listelerini inceledi. Kırımoğlu, öncelikle Rusya ve Kırım’da en uzun hapis cezalarını alan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Krım.Realii’yle gerçekleştirdiği röportajda konuyla ilgili açıklama yapan Kırımoğlu “Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) bize değişim listesini onay için gönderdi. Biz bakıp, listeyi birkaç kısma böldük. Öncellikle serbest bırakılacaklar konusunda kendi bakış açımız var. Öncelikle, 17 veya 19 yıl gibi en uzun hapis cezalarına mahkum edilen yurttaşlarımızın serbest bırakılmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yasal sınırlamaları veya kefaleti olanlar listenin sonunda, çünkü onlar cezaevlerinde bulunanlara göre daha az sorun yaşıyorlar.” ifadelerini kullandı. 

Kırımoğlu, esir değişimi sürecinin devam ettiğini ve Kırım Tatar Milli Meclisinin her bir tutsağa ayrıca dikkat edeceğini belirtti.

esir değişimi
Kırımoğlu
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Rusya
siyasi tutsaklar
Ukrayna
Bunlara da bakın: