Kırımoğlu: "Erdoğan, Balbek ve Poklonskaya'nın kim olduklarından habersizdi"

Güncel
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 16:10
Anife Bilal
14 Ekim 2019, 16:10

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansında yaşayan skandalı değerlendirirdi.

Krım.Realii için konuşan Kırımoğlu, “Biz şu an Türkiye Dışişleri Bakanlığından açıklama bekliyoruz. Büyükelçilik üzerinden neler olduğunu sorduk. Aslında olan şu; yemeğe Cumhurbaşkanı Erdoğan davet edildi ve o tüm misafirlerle selamlaştı. O, bu insanların kim olduğu hakkında bihaberdi.  Türkiye Dışişleri Bakanlığı misafir listesinin onlar veya Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanmadığını söylüyorlar. Bu yüzden tüm sorumluluk Parlamento Başkanı üstünde. Şuan olayı detaylı araştıracağız ve ondan sonra açıklama yapacağız.” dedi.

Daha önce Rus parlamentosu alt kanadı Duma’ya seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına katıldığı bildirilmişti.