Kırımoğlu: En az beş adayımızın parlamentoya gireceğini düşünüyorum

Haberler
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 16:50
Anife Bilal
09 Haziran 2019, 16:50

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) tarafından önerilen adaylar daha önceki Ukrayna parlamento seçimlerinde genel olarak tek bir partinin listesinde yer alıyordu. Fakat genelde sadece Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Refat Çubarov milletvekili olmayı başarıyordu. Fakat 21 Temmuz 2019’da düzenlenecek parlamento seçimlerinde, Kırım Tatar adayları farklı partilerden seçimlere katılıyor.

KTMM Başkanı Refat Çubarov seçimlere İgor Smeşko’nun Güç ve Onur Partisinden, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz Avrupa Dayanışması Partisinden, Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Emine Ceppar “Groysman’ın Ukrayna Stratejisi” isimli partiden, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Ümerov ve KırımSOS sivil teşkilatı koordinatörü Tamila Taşeva Svyatoslav Vakarçuk’un Ses (Golos) Partisinden ve KTMM üyesi Gayana Yüksel ise Yeşiller Partisinden aday olarak seçimlere katılıyor.


QHA media’ya konuşan Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, gelecek parlamento seçimlerinde neden Kırım Tatar adaylarının farklı partilerden aday gösterildiğini ve KTMM’nin bundan sonraki beklentilerini anlattı.

Bence en az beş milletvekilimiz Ukrayna Parlamentosuna girecek.

Bu seçimlerdeki hedefimiz, Kırım’ı işgalden kurtarma konusu ile ilgilenecek ve tabii ki Ukrayna’nın  5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko döneminde seçilen Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunu destekleyecek olabildiğince çok adayımızın Ukrayna Parlamentosuna geçmesini sağlamak.

Tüm arzularımıza rağmen, bir siyasi gücün parlamentoya girmesini istediğimiz milletvekili adayını kabul edemeyeceğini bildiğimiz için, adaylarımızın bizim görüşlerimizle aynı görüşlere sahip olan farklı siyasi güçler tarafından aday gösterilmesine karar verdik.

Şimdi iki kişi Poroşenko’nun partisinden aday, bir kişi Smeşko’nun Güç ve Onur Partisinden, iki kişi Vakarçuk’un Ses Partisinden, Emine Ceppar Groysman’ın partisinden ve parlamentoya girme şansı çok düşük olsa da Gayana Yüksel de Yeşiller Partisinden aday olarak gösteriliyor.

Bence en az beş milletvekilimiz Ukrayna Parlamentosuna girecek.

Partiler, adayları aralarına kabul etmeden önce size bir şart koştu mu?

Hayır, hiçbir şart koşulmadı. Partiler bizim görüşlerimizi gayet iyi biliyor. Tam tersi şartları biz koştuk. Farklı partilere adaylarımızı teklif ederken, biz bu partilerin Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Kırım Tatar milli özerkliği konusundaki görüşlerini araştırdık. Bir başka şartımız; adaylarımızın bulunduğu partilerin seçim kampanyası sırasında birbirlerine karşı sert çıkmaması gerektiği. Örneğin Groysman, Smeşko ve Vakarçuk’la konuştuğumuz zaman bu konuda anlaştık.

Yani partilerin birbirlerine karşı sert çıkmamasını istiyorsunuz?

Evet, örneğin Groysman’la böyle bir konuşma geçmişti. “Poroşenko’ya karşı çıkarsanız biz de karşı koymaya mecbur kalacağız, bu ise ne bizim ne de sizin yararınıza olur” demiştim. Groysman bunu kabul etmişti. Anlaşmazlıklar olduğu zaman basın aracılığıyla değil rakibiyle yüz yüze konuşulacağı konusunda anlaştık.

Seçilecek olan milletvekillerini ne şekilde koordine etmeyi planlıyorsunuz?

Sadece Kırım Tatarlarının değil şu an isimlerini açıklamıyoruz ama tarafımızdan desteklenen diğer milletvekillerinin de dahil olacağı partiler arası bir birlik kurmayı düşünüyoruz. Ayrıca bizimle aynı görüşleri paylaşan milletvekilleri de bu birliğe dahil edilebilir.

Bizim aday gösterdiğimiz milletvekilleri arasında Kırım’ın işgalden kurtarılması ve yerel halkın haklarının geri kazanılması konusundaki eylemlerin koordine edilmesi hakkında bir anlaşma imzalamayı düşünüyoruz.

“Halkın Hizmetkarı” Partisinden bir teklif geldi mi?

Onlar bize bir yer teklif etti ama başka bir partinin listesinde yer alan bir kişiyi aday göstermek istediler, şu an ismini açıklamayacağım. Daha sonra müzakereleri devam ettirmek için fırsatımız olmadı.

Büyük ihtimalle Zelenskiy’le artık parti kongrelerinden sonra bir araya geleceğiz. Görünüşe göre, hükûmetin yürütme kolundaki adayları hakkında konuşacağız.

KTMM tarafından aday gösterilen kişiler Zelenskiy’in partisine üye olamadığına göre büyük ihtimalle muhalefette olacaklar…

Ülkemizde kimse kaos olmasını istemiyor. Bu sadece düşmanlarımızın yararına olur.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları belli olduktan sonra bizim büyük ihtimal muhalefette, daha doğrusu “yapıcı muhalefette” yer alacağımızı söylemiştim. Yani biz, başarısızlıklara sevinmeyeceğiz, tam tersi onları düzeltmek için, katkı sağlamak için çalışacağız. Ülkemizde kimse kaos olmasını istemiyor. Bu sadece düşmanlarımızın yararına olur.

Zelenskiy kendisi ilk başta önceki yönetim yapısıyla çalışmayacağını söylemişti. Yani kendisi bize muhalefet dedi… Fakat biz yönetime karşı çıkmayı planlamıyoruz. İş birliği yapmak istiyoruz, devletimizi güçlendirmek, toprak bütünlüğü geri kazanmak için kendi katkımızı sağlamak istiyoruz.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi kim olacak belli oldu mu?

Daha önce de dediğim gibi, daha genç ve dinamik bir kişinin bu göreve geçmesini istiyorum.

Kırım Tatar Milli Meclisi ise şu an Kırım’da Ukrayna yasalarına göre tek yasal olan yapı.

Görünüşe göre bu konuyu biz Zelenskiy’le tartışacağız. Daha önce de dediğim gibi, daha genç ve dinamik bir kişinin bu göreve geçmesini istiyorum.

Sadece Kırım Tatarlarından değil Kırım’la ilgili bir yetkilinin olmasını isterdim. Bizim önerdiğimiz insan. Çünkü biz yerli halkız, Kırım Tatar Milli Meclisi ise şu an Kırım’da Ukrayna yasalarına göre tek yasal olan yapı.