Kırımoğlu: Dernek iyi ve başarılı çalışırsa, Kırım'ın işgalden kurtarılmasında da payı olacaktır

23 Kasım 2019, 15:53

Kırım Tatarlarının milli lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneğinin (TURKSİD) açılışına katıldı.

Kırım Tatarlarının milli lideri açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Tarihi sebeplerden dolayı dünyanın farklı yerlerine dağılmış olan Kırımlıların böyle bir dernek kurması çok sevindirici. Aslında devletleri milletleri birleştiren en önemli unsurlardan birisi ticarettir, birliktir.” diye kaydetti.

“DOĞRU ZAMANDA, EN DOĞRU ADIM”

Konuşmasına, “Buradaki diasporamız bizi çok memnun etti. Doğru zamanda en doğru bir adımdır.” diyen Kırımoğlu, 18 Mayıs 1944’teki sürgünden sonra 50 yıl boyunca vatana dönmek için mücadele veren Kırım Tatarlarının, vatanlarına geldikten sonra böyle teşebbüslerde bulunduğunu, iş adamları dernekleri kurmaya çalıştığını anlattı. Bu girişimlerin tecrübesizlik ve varlıklı kimselerin olmaması nedeniyle atıl kaldığını, imkanlarının da bulunmadığını söyleyerek ancak sonraki yıllarda, Kırım Tatarları adım adım kendi öz topraklarının sahibi olmaya başladıktan sonra iş adamlarının yetişmeye başladığını belirtti.

“BİZ MUTLAKA ÖZ TOPRAĞIMIZIN SAHİBİ OLACAĞIZ VE KIRIM’I KURTARACAĞIZ”

Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından işgal edildiğini hatırlatan Kırımoğlu, iş adamlarının işgal sonrasında vatanlarını terk etmeye mecbur kaldığını söyleyerek, “Aslında varlıklı insanlardı lakin ne oldu? Bu Rusların baskısı neticesinde her şeyi bırakıp Ukrayna’ya göç etmeye mecbur oldular. Ama eminim ki bu durum çok devam etmeyecek ve neticede biz mutlaka öz toprağımızın sahibi olacağız ve Kırım’ı kurtaracağız” dedi.

Konuşmasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Ankara ve İstanbul ziyaretlerine de değinen Kırımoğlu, cumhurbaşkanının Türk yatırımlarına kapılarının açık olduğunu söylediğini vurgulayarak TURKSİD’in destek göreceğini ifade etti.

Kırımoğlu konuyla ilgili olarak, “Şunu demek istiyorum ki bizim burada bugün kurduğumuz dernek, Ukrayna’da en yüksek seviyede destek alacaktır” diyerek Ukrayna’da ve Bükreş’te temsilcilikler olacağını, oralara ziyaret gerçekleştiren iş adamlarının kültür danışmanlığı gibi yardımlar alabileceğini söyledi.

“KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASINDA DA KATKISI OLACAKTIR”

Konuşmasında son olarak Kırımoğlu, “Eminim dernek iyi ve başarılı çalışırsa, Kırım yarımadasının da işgalden kurtarılmasında katkısı olacaktır. Ben buna inanıyorum. İşgalden sonra Kırım’daki rolü de büyük olacaktır. İşgalciler gittikten sonra Kırım içerisinde belli çalışmalar yapılacaktır. Dünyanın farklı yerlerinden yatırımlar olacaktır. Elbette bu derneğin de orada rolü çok büyük olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ardından derneğin kurulmasında katkısı olan arkadaşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu ve eşi Safinar Cemileva’ya, KTMM Başkanı Çubarov’a hediyeler takdim edildi. Ardından Kırımlı ünlü sanatçı Metin Batur’un müzik dinletisi gerçekleşti. Kırımoğlu’nun doğum günü vesilesiyle orada bir kutlama yapılarak pasta kesildi.

Kırım Tatarları
Kırımoğlu
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
TURKSİD