Kırımoğlu: Buça’da ölenler arasında Kırım Tatarları da var

Güncel
Anife Bilal
27 Nisan 2022, 18:37
Anife Bilal
27 Nisan 2022, 18:37

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, dün beraberindeki Kırım Tatar heyetiyle birlikte nisan ayı başında Rus işgalinden kurtarılan Kıyiv bölgesindeki Buça kentini ziyaret etti. Rus ordusunun Buça’da gerçekleştirdiği katliamı değerlendiren Kırımoğlu, “Burada 21. yüzyılda akılalmaz olaylar yaşandı” dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, dün Buça kentini ziyaret etti. Ziyaretin ardından Kırım Haber Ajansına bölgedeki durumu değerlendiren Kırımoğlu, “Bu kentin savaşımızdaki yeri bir başka. Çünkü burada 2. Dünya Savaşı’nda bile nadir görülen bir vahşet ortaya çıktı. Yüzlerce masum insanın öldürüldü. İşgalcilerin burada gerçekleştirdiği zulümler ortaya çıktıktan sonra bu savaşta, Ukrayna’ya verilen uluslararası destek önemli ölçüde arttı” dedi.

“BUÇA’DA KIRIM TATARLARI DA HAYATINI KAYBETTİ”

Buça’nın en kısa zamanda tekrar eski haline kavuşması için çaba göstermenin gerekliliğini ortaya koyan Kırımoğlu, “Burada, 21. yüzyılda akılalmaz olaylar yaşandı. Farklı milletlerden insanlar hayatını kaybetti. Aralarında Kırım işgal edildikten sonra buraya yerleşen Kırım Tatarları da var.” ifadelerini kullandı.

Buça’da sadece bir kent konseyi üyesinin işgalcilerle iş birliği yaptığını da anımsatan Kırımoğlu, “Burada bir işbirlikçi vardı. İşgalciler onun evinde yaşadı ve bir gün sarhoşken onu öldürdüler. Bu çok önemli bir örnek…” değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA, BUÇA KENTİNDE KATLİAM YAPTI

Ukrayna’nın Buça kentinden geri çekilen Rus işgalciler, 2 Nisan sabahı 410 sivili katlederek sokağa terk etti. Elleri arkadan bağlanmış bir şekilde Buça’nın sokaklarında bulunan sivil cesetler, dünyada büyük yankı uyandırdı. Kan donduran görüntülerin ardından binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya’ya yaptırımlar arttı. Rusya devlet başkanı Putin savaş suçlusu ilan edilirken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki katliam görüntülerini doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.