Kırımoğlu: Bir ulusun büyüklüğü işgalle değil Saharov gibi insanların varlığı ile ölçülür

Güncel
E. K.
21 Mayıs 2021, 14:58
E. K.
21 Mayıs 2021, 14:58

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, doğumunun 100. yılında Kırım Tatar halkının hayatında büyük rol oynayan, insan hakları savunucusu, Sovyet muhalifi Andrey Saharov’u andı.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bugün parlamentoda yaptığı konuşmada ünlü insan hakları savunucusu Andrey Saharov’u andı. Kırımoğlu, bugün Andrey Saharov’un doğumunun 100. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal operasyonu sırasında yaşanan bir olayla ilgili anısını paylaştı.

Kırımoğlu, işgal sırasında yaşanan bu olayı asla unutmadığını kaydederek şöyle anlattı:

“2014 yılı Şubat ayının sonunda trajik Kırım işgali olayları sırasında ATR televizyonu günde 24 saat Kırım’daki olayları canlı yayımlıyordu: Rus askerlerin hareketliliğini, Kırımlıların olaylara karşı tepkisi. Akmescit’te (Simferopol) gençlerin yaptığı bir protesto eylemini unutamıyorum. Eyleme katılanların büyük bölümü tabii ki Kırım Tatar gençleriydi. Ama protestoya katılan bir kız hafızamdan silinmiyor. Ellerinde tuttuğu pankartta Rusya, ‘Putin, ben Rus’um! Seni buraya davet etmedik. Kırım’dan defol!’ yazıyordu. Daha sonra muhabirin sorusunu yanıtlayan kız ağlayarak, ‘Rus olduğumdan utanıyorum’ dedi.

Biz o sırada stüdyoda Kırım’daki olayları yorumluyorduk. Ben de kızın bu sözlerine cevaben şöyle söylediğimi hatırlıyorum: ‘Kızım, Rus olduğundan utanmamalısın! Çünkü gerçek Rus insanı Kremlin’deki lağım farelerinin emriyle ellerinde silahlarla topraklarımıza gelenler değil, sensin! Sen şimdi halkının şerefini savunuyorsun. Seninle büyük Rus insanı Andrey Saharov da gurur duyardı.”

“BİR ULUSUN BÜYÜKLÜĞÜ TOPRAKLA, NÜFUSLA, İŞGALLE DEĞİL, BÜYÜK ŞAHSİYETLERİN VARLIĞIYLA ÖLÇÜLÜR”

Konuşmasının devamında, Ukrayna’nın önemli şahsiyeti, ünlü insan hakları savunucusu Petro Grıgorenko ile birlikte eski Sovyetler Birliği’nde insan hakları hareketlerine öncülük eden, Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov’un doğumunun 100. yıl dönümünün kaydedildiğini belirtti. Kırımoğlu, Saharov’un, 1968 yılında Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı ve 1979 yılında Afganistan’ı işgaline kararlılıkla karşı çıktığını, farklı milliyetlere mensup tüm insan hakları savunucularına destek verdiğini, Kırım Tatarlarının mücadelesini savunduğunu ve destek verdiğini vurguladı. Kırımoğlu’nun konuşmasını Ukrayna milletvekilleri alkışlarla dinlediler.

Parlamentodaki konuşmasında Ruslara seslenen Kırımoğlu, “Büyük yurttaşınızın anısına layık olun! Bir ulusun büyüklüğü ne ülkenin yüzölçümüyle, ne ülke sakinlerinin sayısıyla ne de yabancı toprakların silahlı olarak ele geçirilmesiyle ölçülür. Andrey Saharov gibi büyük şahsiyetlerin varlığıyla ölçülür.” ifadelerini kullandı.

ANDREY SAHAROV KİMDİR?

Andrey Saharov, 21 Mayıs 1921 de Moskova’da doğdu. 1942’de Moskova Üniversitesinden mezun oldu. Ve 26 yaşında Fizik doktorası için P.N. Lebedev Enstütüsüne gitti. Bir yıl sonra araştırma çalışmalarına, Sovyet fizikçi İgor Tamm’la birlikte füzyon enerjisini kontrol altında tutma amacıyla devam etti. Bu çalışmalar Hidrojen bombasının doğuşuna neden oldu.

1961’de hidrojen bombasının atmosfer testlerini protesto etmesi, politik bir olaya dönüştü. 1968’de nükleer silahların indirimi için eylem başlattı. Ve 1970’de insan hakları için bir komite kurdu. Saharov, 1970’li yıllarının başında SSCB iktidarının yasa dışı olarak takip ettiği insanlara yardım etmeye başladı. Pyotr Grigorenko ve Aleksandr Soljenitsın ile birlikte SSCB’deki insan hakları savunucusu hareketin liderlerinden biri oldu. 1975 yılında Nobel ödülü aldı. Fakat Sovyetler Birliği ödülü alması için Norveç’e gitmesine izin vermedi.1980’de Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali ile birlikte yönetime karşı eleştirileri yüzünden Gorki’ye sürgüne gönderildi.1986’da Moskova’ya dönmesine izin verildi. Ve Moskova Yasama Meclisine seçildi. Ölümüne kadar politik reformlar ve insan hakları konusundaki mücadelesine devam etti.

Açıklama yok.
Kırımoğlu ve Andrey Saharov ile birlikte

KIRIM TATARLARININ SADIK DOSTU

Saharov, 1968 yılından itibaren sürekli olarak Kırım Tatar halkının problemleriyle ilgilenmeye başladı. Kırım Tatar halkının anavatanları Kırım’a dönmesi gerektiği konusunda SSCB Başkanları Leonid Brejnev ile Mihail Gorbaçov’a defalarca başvurmuştu. Saharov, 1975 yılında Nobel Barış Ödülünü alırken törende yaptığı konuşmada “30 yıldan fazla bir zaman önce muazzam bir şiddetle Kırım’dan sürgün edilen ve hala ana vatanlarına geri dönme hakkından mahrum bırakılan yüz binlerce Kırım Tatarının hareket özgürlüğü, çalışma ve yaşama yerini seçme hakkı ihlallerine devam ediliyor” demişti.

Saharov, 1970’li yıllarda hapislerde yatan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu savunuyordu. Saharov, 1978 yılında SSCB’nin baskısına dayanamayarak kendisini yakan Musa Mamut ile ilgili olarak dönemin SSCB Komünist Partisi Siyasi Büro Başkanı ve SSCB Başkanı Leonid Brejnev’e mektup da yazmıştı.

Avrupa Parlamentosu 1988 yılından itibaren Andrey Saharov Fikir Özgürlüğü Ödülü’nü vermeye başladı. Bu ödül her yıl insan hakları ve temel özgürlükleri savunma mücadelesine, uluslararası hukuka gösterilen saygıya ve demokrasinin gelişmesine yapılan katkılar için veriliyor.

Saharov, 14 Aralık 1989 yılında Moskova’da vefat etti.