Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Anayasanın değiştirilmesi Kırım'ın statüsünün özgürlüğüne dönüştürülmesi için zemin hazırlıyor

Güncel
Ömer Kaya
31 Aralık 2021, 16:41
Ömer Kaya
31 Aralık 2021, 16:41

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 2021 yılındaki gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna Anayasası’nın bir takım değişmelere gitmesi ve yerel halklarla ilgili kabul edilen yasaların, Ukrayna ve Kırım için önem taşıdığının altını çizdi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 2021 yılının sonuçları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna Anayasası’nın bir takım değişmelere gitmesi ve yerel halkla ilgili kabul edilen yasaların kabul edilmesi, işgal altındaki Kırım’ın statüsünün Ulusal Bölgesel Özerkliğe dönüştürülmesi için zemin sağladığını kaydetti. QHA’ya konuyu değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Latin Alfabesine geçiş yapılması ile ilgili, “Kırım Tatar halkı için geçtiğimiz yıl, Latin alfabesine geçişi başta olmak üzere bir dizi kararın alınması açısından önemli.” ifadesine yer verdi.

KIRIMOĞLU’NDAN YERLİ HALKLAR YASASI VE LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ YORUMU

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Sovyet rejimi tarafından bize resmi olarak dayatılan Kiril alfabesine sonsuza dek veda ettiler. Latin alfabesine geçişinde döneme damga vuran ve Bolşevikler tarafından öldürülen profesör Bekir Sıtkı Çobanzade’nin önerdiği Latin alfabesine geçtiler.” dedi. Kırım Tatarlarının yaklaşık 30 yıldır uğraştığı Yerli Halklar Yasası’nın kabul edildiğini de hatırlattı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Bu yasanın kabulü başlı başına bile çok önemlidir. Çünkü aşağıdaki yasaların kabulü için bir temel sağlar. Bu yasa, Kırım Tatar halkının statüsü ve Kırım Tatar halkının haklarının tam olarak geri verilmesi ve egemenlik hakları hakkındaki yasadır. Ayrıca, Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili Ukrayna Anayasası’nın 10. Bölümünü değiştirmek hayati meseledir. Cumhurbaşkanına sunduğumuz ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasını umduğumuz taslağa göre, işgal altındaki Kırım’ın statüsünü Ulusal Bölgesel Özerkliğe dönüştürmektir. Biz de onlarca yıldır bunun için çabalıyoruz,” dedi.

Ayrıca bu yılın işgal altındaki Kırım’ın işgalden kurtarılması bağlamında Kırım Platformu kapsamında önemli adımlar atıldığını da vurguladı.

KIRIMOĞLU: KIRIM PLATFORMU ZİRVESİ ÜYELERİ, KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMIYOR

Kırım Platformu Zirvesi'nde Ukrayna'ya destek mesajı - Son Dakika Haberleri

Kırım’a ve Kırım Platformu Zirvesi’nin AB ve NATO’nun birlik ve beraberliğine dikkat çeken Kırımoğlu, “Hiçbir koşulda Kırım’ın işgalini tanımayacaklarını ve işgali geri almak için mümkün olan her şeyi yapacaklarını beyan ettiler. Bu zirveye tüm ülkelerin, Avrupa Birliği üyelerinin, NATO ülkelerinin tüm üyelerinin katılmış olması önemlidir. Bu bizim için çok önemli ve bu konudaki çalışmalar devam edecek.” dedi.

Kırımoğlu bununla birlikte, geçtiğimiz yılın olumsuz yönlerini de değerlendirdi. Özellikle işgal altındaki toprakların kurtarılmaması, savaşın sona ermemesi, Ukrayna’nın Avrupa ulusları ailesine ve NATO’ya girişinin gerçekleşmediğini de kaydetti. Kırımoğlu, işgalci Rusya ile bir mücadele içerisinde olduklarını vurgulayarak, “Kırım hala işgal altında, savaş devam ediyor, insanlarımız ölüyor ve denilebilir ki biz savaşın eşiğindeyiz. Çünkü işgalci Rusya’nın saldırgan politikası, Putin’in Ukrayna’ya karşı yaptığı küstah taleplerle yaptığı açıklamalarının sonu bitmiyor.” sözüne ekledi.

Putin Goes to War | The New Yorker