Kırımoğlu, AKPM'nin son toplantısını yorumladı: Kırım Tatarlarının durumu tüm yönleriyle ele alınmalı

14 Eylül 2019, 13:43

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Komitesinin (AKPM) eşitlik ve ayrımcılık meselelerini ele alan toplantı 12 Eylül 2019’da Paris’te gerçekleşti. Toplantı gündemindeki en önemli başlıklardan biri İsviçre Milletvekili Manuel Tornare tarafından hazırlanan “Kırım Tatarlarının Durumu Hakkında” adlı rapor ve karar tasarısıydı.

Komite toplantısında Ukrayna, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki Ukrayna Parlamentosu Heyeti Başkanı Vladimir Aryev ve Komitenin daimi üyeleri Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Georgiy Logvinskiy tarafından temsil edildi.

Kırım Tatarlarının milli liderli Kırımoğlu, toplantı sırasında Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile de görüştü.

KIRIMOĞLU: RAPOR İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM TATARLARININ DURUMUNUN TÜM YÖNLERİNİ KAPSAMALI

Heyet Başkanı Aryev, Ukrayna heyetinin projeleri üç gün önce aldığı için, projeleri incelemek adına yeterli zamana sahip olmadıklarını, bu nedenle söz konusu rapor taslağının ve kararının ertelenmesini önerdi.

Aryev konuyla ilgili olarak, “Rapor hazırlanırken Manuel Tornare, Kırım’daki insan hakları ihlallerini sürekli takip eden ne Kırım Tatar İnsan Hakları Teşkilatları ne de Kırım Tatar Milli Meclisine (KTMM) danıştı” diyerek raporun gerektiği gibi hazırlanmış olamayabileceğine dikkat çekti.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Kırımoğlu, yaptığı çalışmalardan dolayı Manuel Tornare’ye teşekkür ederek rapor ve karar tasarısında, çok sayıdaki yanıltıcı ve hatalı kavramlardan uzak durmak gerektiğini, raporun ise işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarının durumunun bütün taraflarını kapsaması gerektiğini vurguladı.

Kırım Tatarlarının milli lideri, İsviçre Milletvekiline Ukrayna’ya gelip Kırım’a giriş yasağı konulan KTMM üyeleriyle görüşmesini önerdi.

Yapılan oylama sonucunda rapor ve karar tasarısının üzerinde daha fazla çalışılması için gereken kararın ertelenmesine karar verildi. Ukrayna tarafının aldığı kararı Türk heyeti de destekledi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi
Kırım Tatarları
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Bunlara da bakın: