Kırımoğlu: 1 Temmuz'da Ukrayna'nın Yerli Halklarına Dair yasa tasarısının kabul edileceğini umuyorum

Haberler
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 15:28
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 15:28

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Anayasa Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kırımoğlu mesajında, 1996 yılında Ukrayna Anayasasını kabul ederken devletin, Ukrayna’nın yerli halklarının ve etnik azınlıklarının; etnik, kültür, dil ve din kimliklerinin gelişimine destek vereceğini garanti ettiğine dikkat çekti.

Ukrayna’da, bugün Anayasa Günü kutlanıyor. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, tüm Ukrayna vatandaşlarının Ukrayna Anayasa Günü’nü kutladı. 25 yıl önce kabul edilen anayasada Ukrayna’nın yerli halkları ve etnik azınlıkların; etnik, kültür, dil ve din kimliklerinin gelişimine destek vereceğini garanti ettiğini hatırlatan Kırımoğlu, “Öte yandan yerli halkların ve etnik azınlıkların hakları, Ukrayna yasalarıyla belirleniyor. 18 Mayıs 2021 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı, Parlamentoya acil onaylanması gereken ‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ yasa tasarısını sundu.” diye belirtti.

UKRAYNA’NIN YERLİ HALKLARA DAİR YASA TASARISI 1 TEMMUZ’DA OYLANACAK

Bağımsızlığın 30 yılı boyunca Ukraynalı siyasetçilerin, Kırım Tatar halkının haklarını Ukrayna’nın yerli halkı olarak yeniden tesis etmesine yönelik adım atamadığını ifade eden Kırımoğlu, “Ukrayna milletvekillerinin siyasi olgunluğuna güvenerek bu hafta (1 Temmuz’da) tartışmalardan sonra ‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ yasa tasarısının kabul edileceğini umuyorum.” diye vurguladı.

UKRAYNA ANAYASASININ TARİHİ

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Kabul edilmesinden sonra Ukrayna Anayasası birkaç kez değiştirildi. 2004 yılında Viktor Yuşçenko’nun Cumhurbaşkanlığında Ukrayna’da Anayasa reformu kabul edildi ve Ukrayna parlamenter yönetim sistemine geçti. Daha sonra 2010’da dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geniş yetkiler elde ettiğinden Anayasa Mahkemesi söz konusu reformu iptal etti. Euromeydan olaylarının ardından 2004 değişiklikleri tekrar tesis edildi.