Kırımlı yüzücü, psikiyatri hastanesine kapatılma tehdidi altında!

12 Şubat 2020, 01:41

Uzun mesafeleri yüzerek geçen ve Ukrayna Rekorlar Kitabına giren Akyarlı (Sivastopol) Oleg Sofyanik, Rus işgali altındaki Kırım’ın Akyar kentindeki psikiyatri hastanesine kapatılmaktan endişe ettiğini bildirdi.

“30 YIL SONRA YENİDEN PSİKİYATRİ SERVİSİNDEN ARADILAR!”

Krım.Realii’ye konuşan Sofyanik, “Sovyetler Birliği döneminde muhalif broşürler dağıttığım ve SSCB vatandaşlığından çıkmak istediğim için bir defasında psikiyatri hastanesine kapatılmıştım. 88 yılında serbest bırakıldım. 30 yıl sonra bugün beni yine psikiyatri hastanesinden arayıp gelmem gerektiğimi söylediler. ‘Ya gelmezsem?’ diye sorduğumda bana, ‘Sizi buluruz ve zorla hastaneye getiririz. Hayatınızın sonuna kadar burada kalırsınız kimse sizi hastaneden çıkaramaz.” diye cevap verdiler.” diye anlattı.

SOFYANİK, PSİKİYATRİ SERVİSİNE GİTMEYECEĞİNİ DUYURDU

Kırımlı yüzücü, Rus gizli servisleri tarafından takip edildiğini düşündüğünü de ifade etti. Yüzücü Sofyanik, “Bence tüm bunlar gizli servislerin işi… Akyar’da onlar için artık yapacak iş kalmadı. Burada hiçbir aktivist kalmadı artık.” dedi. Yüzücü Sofyanik, psikiyatri hastanesine gitmeyeceğini ve yakın zamanda Kırım’ı terk etmeyi planladığını kaydetti.

Oleg Sofyanik, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarını anmak için; mayıs 2015’te 25 kilometre, 2018 yılında Türkiye’de 50 kilometre ve nisan 2019’da Kırım’da soğuk havada bir kilometre yüzmüştü.


İşgal Altındaki Kırım
Oleg Sofyanik
Rus baskısı