Kırımlı siyasi tutsak Nuri Primov serbest bırakıldı!

22 Ocak 2020, 17:13

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırımlı Nuri Primov’un, 22 Ocak 2020 tarihinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Rusya’daki Mari El Cumhuriyetinin 5 Numaralı Cezaevinde tutuklu olan Nuri Primov’u hapishanenin dışında avukatı Rüstem Kamilev ve yerel aktivistler karşıladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Rüstem Kamilev, “Nuri kendini çok iyi hissediyor. Şimdi ona yeni kıyafet aldık, çünkü üzerinde sadece esir üniforması var. Kırım’da arama sırasında tutulan belgeleri, kimliği ve diploması geri verildi. Umarım, yarın Nuri evde olacak.” ifadelerini kullandı. 

Avukat, Nuri’nin serbest bırakılmasından sonra onu FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) çalışanları takip ediyor. Ayrıca, tutukevi dışında Nuri Primov’u, Rus televizyon kanalının muhabirleri de bekliyorlardı. Ancak Nuri Primov, gazetecilere yorum yapmadı.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK RÜSTEM VAİTOV DA SERBEST KALDI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Rüstem Vaitov ve Nuri Primov, 22 Ocak 2020 tarihinde serbest bırakıldı.  

Hizb ut-Tahrir davası
İşgal Altındaki Kırım
Nuri Primov
Bunlara da bakın: