Kırımlı öğrenciler, Putin'in 9 Mayıs'taki konuşmasıyla ilgili sınava tabi tutuldu!

Eğitim
Manas
17 Mayıs 2022, 11:32
Manas
17 Mayıs 2022, 11:32

Rus işgali altındaki Kırım’da lise öğrencileri, Putin’in 9 Mayıs’ta Kremlin’deki konuşmasından sınava tabi tutuldu. Ayrıca, 9 Mayıs öncesinde sözde Kırım Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığından işgal altındaki Kırım’ın tüm eğitim kurumlarına Moskova’da gerçekleşen 9 Mayıs geçit törenini lise öğrencilerinin zorunlu olarak izlemesi hakkında bir emir gönderdiği ortaya çıktı.

İşgal altındaki Kırım’da öğretmenler sınav sorularında öğrencileri, Putin’in 9 Mayıs 2022’deki Zafer Günü konuşmasından sorumlu tuttu. Putin’in propaganda konuşmasını öğrencilere zorla izleten işgalci yönetim, bir de okul sınavlarında bu konuyu gündeme getirdi.

Кримських школярів зобов'язали скласти іспит з виступу путіна на 9 травня |  QIRIM.News

KIRIMLI ÇOCUKLARA VERİLEN SINAV SORUSU: 9 MAYIS GEÇİT TÖRENİNİ İZLEDİNİZ Mİ? İZLEMEDİYSENİZ HANGİ SEBEPLERLE?

İşgal altında eğitim gören Kırımlı lise öğrencileri için iki aşamadan oluşan sorular hazırlandı. “Geçit törenini izlediniz mi, izlemediniz mi? Değilse, o zaman hangi sebeple” sorusuna cevap isteyen işgalci yönetim, sınavın ikinci aşamasında ise, Putin’in konuşmasıyla ilgili birkaç soru sordu. Bu aşamada, ilk soruyu “evet” diyerek atlayanlar, ikinci soruyla karşı karşıya kaldılar ve işgalcilerin Ukrayna’daki neler yaptığını, hangi katliamlara imza attıklarıyla ilgili bilgileri, Rus yanlısı televizyonunda göstermeye çalıştıklarından tamamen farklı bir şekilde cevap verdiler. 

KIRIMLI ÖĞRENCİLER, 2014’TEN BU YANA RUS PROPAGANDASINA MARUZ BIRAKILIYOR AMA…

İşgal altındaki Kırım’daki Rus yanlısı öğretmenler, sorulan sorulara aldıkları cevaplardan memnun olmadığı bildirildi. böyle bir tepki beklemiyorlardı. Rus işgali altındaki Kırımlı öğrenciler, 8 yıldan fazla bir süredir Rus propagandası altında yetiştirilmesine rağmen, okulda aşılamaya çalışan bilgi kirliliğine ve Rus yanlısı televizyonlarda izletilen asılsız haberlere kulak asmıyor veya herhangi bir bilgiye sahip değiller.