Kırımlı işbirlikçi vatana ihanetten suçlu bulundu

14 Temmuz 2020, 12:19

Kıyiv Dnipro Bölge Mahkemesi, vatana ihanetle suçlanan Kırım’ın sözde eski Sağlık Bakanı Pyotr Mihalçevskiy hakkında 10 yıl hapis cezası kararı aldı.

Mihalçevskiy’in avukatı Valentin Rıbin, karara itiraz edeceklerini belirtirken, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından yapılan açıklamada mahkeme kararının adaletli bir karar olduğu vurgulandı.

İŞGALDEN SONRA İŞBİRLİĞİ YAPTI

İşgalden önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olan Pyotr Mihalçevskiy, Kırım Rusya tarafından işgal edildikten sonra işgalcilerle işbirliği yoluna giderek Mart-Haziran 2014 Kırım’da sözde Sağlık Bakanlığını yapmıştı. 2014 yılının Haziran ayında Mihalçevskiy ve Akmescit’teki birkaç hastanenin başhekimi Rus işgalciler tarafından yolsuzluk yapmakla suçlanarak görevden atılmıştı. Mayıs 2015’te Kıyiv’e taşınan işbirlikçi Mihalçevskiy, başkentteki özel hastanelerde doktorluk yapmıştı. Pyotr Mihalçevskiy, 5 Ocak 2018 tarihinde Kıyiv’de gözaltına alınmıştı.

EVİNDE İŞBİRLİĞİNİN KANITLARI ÇIKTI

Arama sırasında Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) görevlileri, Mihalçevskiy’in Rus nüfus cüzdanına, sözde Kırım Başkanı Sergey Aksyonov tarafından imzalanan resmi kimlik kartı ve işgal makamlarıyla işbirliğini doğrulayan diğer belgeleri ele geçirdi.

Mihalçevskiy, işgalci yönetimde Sağlık Bakanlığı yaptığını kabul etse de bunu vatana ihanet olarak görmediğini, bu göreve Ukrayna mevzuatına uygun olarak Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından seçildiğini savunmuştu.

20 Aralık 2018 tarihinde yapılan duruşmada Pyotr Mihalçevskiy’in tutukluluk halinin devamına karar verilirken, 25 Temmuz 2019 tarihinde karar ev hapsi olarak değiştirilmişti.

Kırımlı işbirlikçi
Pyotr Mihalçevskiy
Vatana ihanet
Bunlara da bakın: