Kırımlı işbirlikçi hakkında 13 yıl hapis istemi

Güncel
E. K.
24 Şubat 2020, 13:08
E. K.
24 Şubat 2020, 13:08

Ukrayna’nın ana kısmında 2018 yılında tutuklanan ve vatana ihanetten yargılanan Kırım’ın sözde eski “Sağlık Bakanı” Pyotr Mihalçevskiy hakkında 13 yıl hapis cezası talep edildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından yapılan açıklamaya göre, sıradaki duruşma 7 Nisan tarihinde yapılacak.

20 Aralık 2018 tarihinde yapılan duruşmada Pyotr Mihalçevskiy’in tutukluluk halinin devamına karar verilirken, 25 Temmuz’da karar ev hapsi olarak değiştirildi.

İşgalden önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olan Pyotr Mihalçevskiy, Kırım Rusya tarafından işgal edildikten sonra işgalcilerle işbirliği yoluna giderek Mart-Haziran 2014 Kırım’da sözde Sağlık Bakanlığını yapmıştı. 2014 yılının Haziran ayında Mihalçevskiy ve Akmescit’teki birkaç hastanenin başhekimi Rus işgalciler tarafından yolsuzluk yapmakla suçlanarak görevden atılmıştı. Mayıs 2015’te Kiev’e taşınan işbirlikçi Mihalçevskiy, başkentteki özel hastanelerde doktorluk yapmıştı. Pyotr Mihalçevskiy, 5 Ocak 2018 tarihinde Kiev’de gözaltına alınmıştı.

Arama sırasında Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) görevlileri, Mihalçevskiy’in Rus nüfus cüzdanına, sözde Kırım Başkanı Sergey Aksyonov tarafından imzalanan “resmi kimlik kartı” ve işgal makamlarıyla işbirliğini doğrulayan diğer belgeleri ele geçirdi.

Mihalçevskiy, işgalci yönetimde “Sağlık Bakanlığı” yaptığını kabul etse de bunu vatana ihanet olarak görmediğini, bu göreve Ukrayna mevzuatına uygun olarak Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından seçildiğini savunuyor.