Kırımlı gençler için Ukrayna'nın ana kısmındaki üniversitelere başvuru süresi uzatıldı

Haberler
E. K.
07 Ekim 2020, 12:39
E. K.
07 Ekim 2020, 12:39

İşgal altında bulunan Ukrayna topraklarında yaşayan gençlerin Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren üniversitelere başvuru sürelerinin uzatıldığı bildirildi.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Andriy Vitrenko, dün katıldığı Dom tv kanalındaki bir programda, Rus işgali altında bulunan Kırım’da ve Donbas’ın belirli bölgelerinde yaşayan gençlerin 2020-2021 eğitim öğretim yılı için Ukrayna’nın ana kısmındaki üniversitelere kabul süresinin 23 Ekim 2020 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

KIRIMLI VE DONBASLI GENÇLER SINAVA GİRMEYECEK

Vitrenko, Kırımlı ve Donbaslı gençlerin, Ukrayna’nın üniversitelere giriş için uyguladığı dış bağımsız değerlendirme (ZNO) sınavınına tabi tutulmadan anakaradaki üniversitelere kabul edileceklerini ve burslu olarak okuyacaklarını kaydetti.

Eğitim Bakan Yardımcısı Vitrenko, “Bu öğrencilere büyük önem veriyoruz, bu çocukları bekliyoruz. İşgal altındaki topraklardan gelen çocukların kabulünün bu yıl 23 Ekim’e kadar uzatıldığını söylemek istiyorum. Dış bağımsız değerlendirme olmaksızın kabul edilecek ve burslu olarak okuyacaklar.” ifadelerini kullandı.

İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARDAN 500 ÖĞRENCİ

Ukrayna’nın Kırımlı ve Donbaslı çocukların anakaradaki üniversitelere girişini kolaylaştırmak için açtığı “Donbas-Ukrayna” ve “Kırım-Ukrayna” merkezleri aracılığıyla bu sene yaklaşık bin 500 gencin üniversiteye girdiğini kaydeden Vitrenko, bunlardan 388’inin işgal altındaki Kırım’dan, bin 80’inin de Donetsk ve Lugansk bölgelerinden geldiğini belirtti.