Kırımlı çocuklara yönelik savaş propagandası: Artek Çocuk Merkezine silah satın alınıyor

05 Kasım 2020, 14:18

Rus işgalciler, işgal edilen Kırım’da savaş propagandasına devam ederek çocukları ve gençleri de silahlara alıştırmaya devam ediyor. Son olarak Artek Uluslararası Çocuk Merkezi’nin silah satın aldığı ortaya çıktı.

Kırım’ın Yalta bölgesinde yerleşen ve Rus işgalinden önce dünyanın dört bir tarafından çocukların tatil yaptığı ünlü Artek Uluslararası Çocuk Merkezi, çocuklara savaş propagandasının yapıldığı ve onlara silah eğitiminin verildiği bir merkez haline geldi. “Synaps” ihale ve satın alma platformundaki bilgiye göre, işgalciler tarafından kontrol edilen Artek merkezi, keskin nişancı, konvansiyonel ve havalı tüfeklerin yanı sıra makineli tüfekler için kayışlar satın alıyor.

ÇOCUKLARA SİLAH KULLANIMI ÖĞRETİLİYOR

Kırım’ın Yeniden Entegrasyonu Birliği sivil platformu tarafından hazırlanan haberde, söz konusu bilgilerin, medeni dünyada suç olan çocukların zorla askerileştirildiği bir yer haline geldiğinin bir kanıtı olduğu belirtilirken, silahların büyük olasılıkla 2016’dan beri Artek’te çocukların bulunmasının zorunlu bir parçası olan Yunarmiya’nın (Rusya Savunma Bakanlığının girişimiyle kurulan Yunarmiya (Genç Ordu) hareketi) ihtiyaçları için satın alındığı kaydedildi. İşgalciler, Artek’te 2016 yılında Yunarmiya bünyesinde çocuklara askeri eğitimin verileceği bir bina açmıştı. O zamandan beri, merkeze yeni gelen tüm çocuklara, “bir düşman çemberi ile çevrili Rusya”, “Rus gezginlerin coğrafi keşifleri” ve “keşfedilen tüm bu toprakları Rusya Federasyonu’na dahil etme gerekliliği” hakkında dersler verilirken buna ek olarak çocuklar silah kullanmaya öğretiliyor.

PUTİN TEKRAR KURMUŞTU

Bilindiği gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soğuk Savaş’tan kalma Yunarmiya’yı yeniden hayata döndürmüş, ‘Genç Ordu’ anlamına gelen Yunarmiya’nın ilk üyeleri, eğitimlerine 2016 yılında Yaroslavl kentinde başlamıştı.

NAZİ ALMANYASI’NA BENZİYOR

18 yaşından küçük olmalarına rağmen çocuklara askerler gibi üniforma giydiren bu organizasyona özellikle sosyal medyada büyük tepki yağmıştı. Rusya’nın bu hamlesinin bir dönem Nazi rejimi altındaki Almanya’yı anımsattığına vurgu yapılırken Yunarmiya’nın ‘Hitler Gençliği’ne benzediği belirtilmişti.

Artek
Kırım'da çocuklara silah eğitimi
Bunlara da bakın: