Kırımer ve Türkçe literatüre kazandırdığı eserleri Kıyiv'de konuşuldu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
17 Nisan 2019, 21:06
Mehmet Berk Yaltırık
17 Nisan 2019, 21:06

Kıyiv (Kiev) Yunus Emre Enstitüsünde, Kırım Tatar milli davasında ve fikriyatında önemli rol oynamış efsanevi isimlerden Cafer Seydahmet Kırımer anıldı.

Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünde 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen panel programında Cafer Seydahmet Kırımer, konuyla ilgili araştırmaları bulunan ve Kırımer’in de meslektaşı olan hukukçu ve araştırmacı yazar İsmail Küçükkılınç tarafından anlatıldı.

Etkinliğe Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov ile Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere de katıldı. Panel programı öncesinde konuşma yapan Büyükelçi Güldere’nin katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünün Ukrayna’daki Türk akraba topluluklarının kültürel gelişimine yönelik katkılarına değindiği aktarıldı.

Enstitünün sosyal medya sayfasında aktardığına göre panelde söz alan araştırmacı yazar İsmail Küçükkılınç, Cafer Seydahmet Kırımer’in orta ve yüksek eğitimini Türkiye’de aldığına dikkat çekerek Sorbonne’da hukuk fakültesini bitirdiğini de hatırlattı. Küçükkılınç, Cafer Seydahmet’in İstanbul’da öğrenim gördüğü dönemde Türkiye Türkçesini çok iyi öğrendiğini söyleyerek bu hususun eserlerine de yansıdığını, Türkiye Türkçesini kullandığını belirtti. Küçükkılınç bu bahsin ardından Cafer Seydahmet’ten yadigar kalan Türkçe eserleri tanıtarak onun Türk diline yaptığı katkıya değindi.

Etkinliğin panel sonrası gerçekleştirilen Türk mutfağı ikramı ile sona erdiği bildirildi.

В Інституті ім. Юнуса Емре в Києві відбулася панельна програма про життя Джафера Сейдамета Киримера.В інституті ім….

Опубліковано Yunus Emre Enstitüsü Kiev / Інститут Імені Юнуса Емре Київ Середа, 17 квітня 2019 р.