Kırım'da koronavirüs vakaları hızla arttı Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası acil toplantı düzenledi

Haberler
Ozan Barış Erim
29 Ekim 2020, 00:02
Ozan Barış Erim
29 Ekim 2020, 00:02

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da koronavirüs vakalarının hızla artması üzerine Türkiye’deki Kırım Tatar Teşkilatları Platformu bir toplantı düzenledi. Toplantı Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit’in başkanlığında video konferans yöntemiyle yapıldı.

İşgal edilen Kırım’da hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle Türkiye’deki Kırım Tatar Teşkilatları Platformu bugün video konferans yolu ile bir toplantı düzenledi. Toplantının ana gündemi Kırım’da uygulanan koronavirüs tedavileri ve yapılabilecek yardım kampanyaları oldu.

İLAÇ SIKINTISI EN BÜYÜK SORUN

Öte yandan işgal edilen Kırım’ın hastane ve eczanelerinde devamlı Kovid-19 tedavisi için gerekli olan ve doktorlar ile hastalar tarafından en çok talep edilen ilaçların eksikliği ile ilgili endişe dile getirildi. Ayrıca Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresinin (DQTK) yardım kampanyası da değerlendirildi. İşgalci devlet Rusya’nın işgal altındaki topraklarda yaşayan nüfusun sağlığı ve hayatı korumasına yönelik tedbirlerinden kaçınmasının, Kırım sakinlerinin büyük ölüm oranına dönüşme tehdidi taşıdığına dikkat çekildi.

KIRIM TATARLARINDA VAKA SAYISI ÇOK YÜKSEK

Kırım’daki günlük vaka sayılarının hızla yükselmesi nedeniyle mevcut sağlık kurumlarının ve doktorların hastalarla ilgilenmedikleri aktarıldı. Ağır durumda olanlar da dahil olmak üzere çoğu koronavirüs hastalarının tedavi için hastaneye yatırılmadığı ve bu durumun hastaları ölüm riskini artırdığı vurgulandı. Koronavirüsün özellikle Kırım Tatarlarında daha fazla yayılması nedeniyle katılımcılar endişelerini dile getirdi. Ayrıca toplantıda, Kırım Tatarlarının koronavirüse karşı alabileceği önlemler ve yapılabilecek yardımlar tartışıldı.

Düzenlenen toplantıya; Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği Genel Başkanı ve DQTK Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Başkanvekili Av. Namık Kemal Bayar, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, DQTK Yönetim Kurulu üyesi ve Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı Osman Kesen, Bursa Tüm Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Şebnem Sözen, Kırım Derneği Çatalca Şube Başkanı Erol Taylan, Kırım Derneği Gebze Şube Başkanı Şerife Orak ve eşi Recep Orak, Kırım Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Av. Uğur Yaşar Uygun, Kırım Derneği Amasya Şubesi Başkanı Metin Kırım, Kırım Derneği Manavgat Şubesi Başkanı Diğdem Başak Başkır Çalışkan, İsmail Gaspıralı Kırım, Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hakkı Karadaş, Kırım Derneği Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haldun Soydan, Kırım Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ergin Batur, Kırım Derneği Bursa Şubesi Sekreteri Süleyman Gence, Kırım Derneği Genel Merkezi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Nur Şeker Kurnaz, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı ve Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak, Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar, DQTK Yönetim Kurulu üyesi ve Kırım Derneği Romanya Temsilcisi Metin Ömer, DQTK Teftiş Kurulu üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım Gelişim Vakfı İstanbul Temsilcisi Işıl Gözleveli katıldı.