Kırım yırları ve halk danslarıyla Ankara'da Geleneksel Kırım Gecesi

Diaspora
_QHA Ankara
31 Ağustos 2019, 11:56
_QHA Ankara
31 Ağustos 2019, 11:56

Ankara Etimesgut Belediyesi ile Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 30 Ağustos 2019’da Etimesgut’taki Türk Beyleri Kent Meydanı’nda Kırım Gecesi düzenlendi.

16’ıncı Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde düzenlenen geceye, Bursa Kırım Tatarları Gelişim Vakfı Şube Başkanı  Haluk Yaşayanlar, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit ve Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Keskin’in yanı sıra Etimesgut Belediye Başkanı Mesut Demirel, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Eyyup Yıldız, MHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Soner Cengiz , MHP İskilip Belediye Başkanı  Ali Sülük ve Meclis Üyeleri, MHP Niğde İl Başkanı Cumali İnce,  Türkiye Şehitler ve Gaziler Vakfı Eğitim Başkanı Alparslan Hüyük, Afyon Belediyesi AKP Meclis Başkanı Cansel Kuzu, ve Osmancık Belediye Başkanı katıldı.

Etimesgut Belediye Başkanı Mesut Demirel yaptığı açılış konuşmasında, söz konusu festivale katılan sivil toplum kuruluşları ve halka hoş geldin dileklerini sunarken Kurtuluş Savaşı esnasında şehit düşen askerlerimiz için Allah’tan rahmet dilediğini de sözlerine ekledi.

Düzenlenen Kırım gecesinde, Kırım Gelişim Orkestrası ve Kırım Tatar sanatçı Dilaver Osman, Fidancık Halk Oyunları Ekibinden Diana Mustafayeva, Gulhaniye Çelebi ve Mavile Mametova yaptıkları Kırım müzikleri ve halk dansları ile dillere destan bir gösteri sundu.

Kırım yırları ve halk danslarıyla Ankara'da Geleneksel Kırım Gecesi

Ankara Etimesgut Belediyesi ile Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 30 Ağustos 2019’da Etimesgut’taki Türk Beyleri Kent Meydanı’nda Kırım Gecesi düzenlendi. Etkinlikte Kırım Tatar kültürü, şarkılardan halk oyunlarına tüm yönleriyle tanıtıldı.

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Субота, 31 серпня 2019 р.

“18 MAYIS 1944 BİZİM İÇİN KARA BİR TARİHTİR”

Ankara Etimesgut’ta düzenlenen gecede Kırım Tatarları adına konuşma yapan Etimesgut Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Keskin 18 Mayıs 1944’de ve Türkiye’nin istiklalinin belirlediği Kurtuluş Savaşında şehit düşen askerlerimiz için rahmette bulundu.

Ayrıca Keskin 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Tatarların baskı ve zulüm gördüğünü vurguladı.

Keskin gecede yaptığı konuşmada, “Bu yıl 16’ıncısını düzenledğimiz festivalimizin Türk dünyasının buluştuğu yer ve mekan olarak anlamı bir kez daha ortaya çıkıyor. Bundan dolayı Etimesgut belediye Başkanımız sayın Enver Demirel’e bir kez daha teşekkür ediyorum Kırım Tatarları adına. Kırım, Karadeniz’in  hemen karşısında bulunan yaklaşık 350 bin soydaşımızın yaşadığı güzel bir vatanımız. 18 Mayıs 1944 bizler için çok önemli kara bir gün ve kara bir tarih. Kırım Türklerinin sürgün edildiği bir yıl. Vatanlarından koparılan Kırım Tatarları sürgüne gönderilirken yüzbinlerce şehit vermiştir. Onları bir kez daha saygıyla anıyoruz ve bundan beş yıl önce Kırımda işgalden dolayı Kırım Tatarlarının yaşadığı zulüm baskı halen devam ediyor. İşte bugünkü Programın Kırım Tatarlarının sesini duyurması açısından çok çok önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bugün 30 ağustos zafer Bayramımızın 97.yıl dönümü bu anlamlı güne bir kez daha Etimesgut belediye Başkanımıza ve bu programı düzenleyen emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kırım Tatarları adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.