“Kırım yaptırımlarının Rus ekonomisinin kilit alanlarına doğru genişletilmesi gerekiyor”

27 Temmuz 2020, 18:51

Haber: Tetyana İvaneviç/ QHA Kıyiv
Çeviri: Elzara İşçen

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Temmuz 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenleyerek; Kerç kentindeki Zaliv tersanesinde Rusya Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek iki çıkartma gemisinin omurgasını kızağa koyma törenine katıldı. Dünya kamuoyu, Ukrayna’nın söz konusu eyleme cevap vermesi gerektiğini düşünüyor. Uzmanlar, en etkili adımın Rusya’ya karşı uygulanan ulusal ve uluslararası yaptırımların artırılması olacağını vurguluyor. Ayrıca, Rus endüstrisine karşı sektörel yaptırımların uygulanmasının Kremlin’e etkili bir cevap olabileceğini düşünüyor.

Kırım Haber Ajansının (QHA) konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Politikası Sorumlu Temsilcisi Oleksiy Makeyev, Ukrayna’nın Rusya’nın bu eylemini cevapsız bırakmayacağını kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumdan Kerç’teki Zaliv tersanesi ile iş birliği yapan Rus şirketlerine karşı yaptırım uygulanmasını isteyecek mi?

Ukrayna ve uluslararası ortaklarımız Zaliv tersanesine karşı yaptırım uyguluyor. Tabii ki tersane faaliyetleri ve onunla çalışan şirketler, devamlı yaptırım organları tarafından takip ediliyor. Kırım’ın askerileştirilmesinin devam etmesi çerçevesinde Dışişleri Bakanlığımız uluslararası ortakların dikkatini, Rus şirketlere karşı yaptırımların güçlendirilmesi ihtiyacına çekecek. Bu konuda, her türden etkinlik gündeme getiriliyor.

Rusya’ya gemi inşaatı, metalurji veya diğer alanlara uygulanacak sektörel yaptırım mı yoksa belirli şirketlere uygulanacak yaptırımlar mı ele alınıyor?

Bu aşamada, Kırım’ın askerileştirilmesine katkı sağlayan belirli şirketlerin yaptırım listelerine eklenmesi daha olasıdır. Öte yandan biz, Rusya’ya Kırım’ın işgali dolayısıyla uygulanan yaptırımların, Rus ekonomisinin kilit alanlarına yönelik gerçekleştirilmesi gerektiğini de dile getiriyoruz. Bu ilk önce, işgalci devletin Batılı modern teknolojileri ve uluslararası finans sisteminin olanaklarını, kendi askeri yeteneklerini geliştirmek ve Batı politikasını etkilemek için kullanmasını engelleme amacıyla gerekli.

Sizce Ukrayna, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım listeleri senkronize edilmeli mi? Ayrıca Ukrayna, yaptırım kapsamında olmayan şirketleri ortaya çıkarma üzerinde çalışmalar yürütüyor mu?

Ukrayna Dışişleri Bakanlığında kısa zaman önce kurulan Yaptırım Politikasından Sorumlu Temsilcisi makamı, bu konunun hem dış hem de iç yönlerinde çalışacak. Bir yandan, Ukrayna’nın dahil olduğu yaptırım rejimlerini gözden geçireceğiz. Dışişleri Bakanlığının bu yöndeki faaliyetlerini koordine edeceğiz ayrıca yaptırım rejimini iyileştirmek ve etkinliğin artırmak için diğer bakanlık, kurum, parlamento ve halka iletişim halinde olacağız.  Diğer taraftan; Ukrayna yaptırım politikasını en önemli dış politika ortaklarımızın yaptırım politikası ile uyumlu hale getirme noktasında çalışacağız. Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı için Rusya’ya uygulanan yaptırımların devam ettirilmesi ve güçlendirilmesi için uluslararası ortaklarımızla iş birliği yapacağız.


İşgal Altındaki Kırım
Ukrayna
yaptırım
Bunlara da bakın: