Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihini anlatan ücretsiz çevrimiçi kurs başlıyor

Haberler
E. K.
26 Ağustos 2021, 13:27
E. K.
26 Ağustos 2021, 13:27

Ukrayna’nın Taras Şevçenko Kıyiv Milli Üniversitesi ile ülkenin en büyük çevrimiçi eğitim platformu olan Prometheus, “Qırım: Kırım Biziz” adı altında eğitim kursları başlatıyorlar. 4 hafta devamında eğitmenler katılımcılara Kırım ve yerli halk Kırım Tatarlarının tarihini anlatacak.

Ukrayna’nın Taras Şevçenko Kıyiv Milli Üniversitesi ile Prometheus çevrimiçi eğitim platformunun ortaklaşa düzenlediği kursta Kırım ve Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarının tarihi anlatılacak. Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre, çevrimiçi eğitim kursu, 10 Eylül 2021’de başlayacak ve 4 hafta sürecek.

“Sağlıklı bir toplumun temelinin eğitim olduğunu her zaman söylerdim. Bilgi, cehalete karşı bir silahtır. Eğitimli bir insanı manipüle etmek zordur, propagandayı dayatmak daha da zordur. Kırım Platformu’nun görevlerinden biri de Kırım Tatar halkının gerçek hikayesini anlatmaktır.” ifadelerini kullanan Ümerov, 4 haftalık eğitim sırasında eğitmenlerin kurs katılımcılarına, yarımadanın ve yerli halkın tarihi, Kırım’ın ünlü şahsiyetleri hakkında bilgi vereceğini, Kırım Tatar dilinin temel kalıplarını öğreteceğini kaydetti.

Sovyet yönetiminin, Kırım Tatar halkının tarihini kasten çarpıttığını ve Kırım Tatarlarına karşı nefret yaydığını kaydeden Umerov, “Bugün her vatandaş, gerçeklerle donanarak dünyada Ukrayna ve Kırım’ın savunucusu olabilir.” dedi. Prometheus platformunun sitesinde yer alan bilgiye göre konuşmacılar arasında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, ünlü Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev ve diğer birçok isim yer alıyor. Ücretsiz olacak kursa, https://courses.prometheus.org.ua/…/course-v1…/about adresinden kayıt yaptırılabilir.