Kırım ve Kırım Tatarları tarihi üzerine ilk İngilizce çevrimiçi kurs başlatıldı

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 09:44
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 09:44

Kırım ve Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının geçmişi ve bugünü üzerine Udemy üzerinden ücretsiz olarak çevrimiçi kurs verilmeye başlandı.

Kırım’ın tarihini ve Ukrayna’nın yerli halkı Kırım Tatarlarını anlatan ilk İngilizce çevrimiçi kursu “Kırım: Tarih ve İnsanlar” açıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Daimi Temsilciliği’nin Facebook sayfasından yapılan paylaşımda konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verilerek kurs duyuruldu:

“Kırım tarihi ve Ukrayna’nın yerli halkı Kırım Tatarları üzerine ilk İngilizce çevrimiçi kurs olan ‘Kırım: Tarih ve İnsanlar’ yayınlandı. Kurs, üç asırdan fazla bir süredir varlığını sürdüren Kırım Tatar devleti Kırım Hanlığı’nı, Kırım Tatar halkının eşsiz kültürünü ve anavatanlarına dönüş hakkı için uzun mücadelelerini anlatmak için geliştirildi. Eğitim ücretsiz olup 12 videolu anlatımdan oluşmaktadır. Kursu almak için uluslararası eğitim platformu Udemy’ye kaydolmanız gerekir. Kırım Tatarlarının tarihi ve kültürü, yerli halkların sorunları, günümüzün siyasi ve askeri zorlukları göz önüne alındığında, hem Ukrayna hem de dünya tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kursta (şunları) öğrenebileceksiniz: yarımadanın kadim tarihi, Kırım Hanlığı, Rus İmparatorluğu’nun Kırım’a ilişkin sömürge politikası, Sovyet döneminde Kırım ve Kırım’ın kaderi, Bağımsız Ukrayna içinde Özerk Cumhuriyet olarak Kırım, yarımadanın Rusya tarafından geçici olarak işgali, Kırımlıların kültürü ve günlük yaşamı, Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihini incelemek neden önemlidir. ‘Kırım: Tarih ve İnsanlar’ adlı çevrimiçi kurs, Ukrayna Enstitüsü ve EdEra çevrimiçi eğitim stüdyosu tarafından Uluslararası Rönesans Vakfı’nın desteğiyle geliştirildi. Ukrayna, Kırım’ın gerçek tarihini öğrenin! Her şey Ukrayna olacak!”

Toplam 12 video dersten oluşan ücretsiz kursu almak için Udemy uluslararası eğitim platformuna kaydolmak gerekiyor.

Programın sitedeki sayfa bağlantısı: https://www.udemy.com/course/crimea-history-and-people/