"Kırım ve Donbas'taki öğrenciler Ukrayna'da üniversitelere başvurabilmeliler"

Eğitim
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 12:05
Anife Bilal
31 Ekim 2019, 12:05

Ukrayna Eğitim Bakanı Anna Novosad, işgal altındaki Kırım ve işgal edilen Donbas bölgelerindeki öğrencilere Ukrayna’nın tüm üniversitelerine başvurma hakkının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Mariupol’de düzenlenen forumda konuşan Novosad, “Beş yıldır işgal edilen Donbas bölgeleri ve Kırım’da yaşayan öğrenciler için sınırlı sayıda yüksek öğretim kurumuna erişim sağlıyoruz. Kırım’dan gelerek Ukrayna’da yüksek eğitim görmek isteyenler; Nikolayev, Herson ve diğer güney bölgelerindeki yüksek öğretim kurumlarına başvurabiliyorlar, Donbas’tan gelen öğrenciler ise kolaylaştırılmış prosedüre göre, sadece işgal edilen bölgelerden Ukrayna’nın kontrolündeki topraklara taşınan yüksek eğitim kurumlara başvurabiliyorlar. Bana öyle geliyor ki,  yaşanan bu tür bir ayrışma beş yıl içinde yavaş yavaş kendini tüketiyor. Bu öğrencilerin, Ukrayna üniversitelerine olan erişimlerini yeniden gözden geçirmeliyiz.” diye kaydetti.

Öte yandan Bakan Novosad, işgal edilen topraklarda yaşayan lise mezunlarının, Ukrayna yüksek öğretim kurumlarına giriş için hazırlık konusunun öneminin sürdürdüğünü belirtti.