Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinden Ankara'da işgalci Rusya'ya tepki: Ukrayna ve Kırım topraklarından defol!

Güncel
qha muhabir
05 Mart 2022, 16:59
qha muhabir
05 Mart 2022, 16:59

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Ankara Ulus Meydanında düzenlenen protesto gösterisi, 5 Mart 2022 tarihinde Ankara Ulus Meydanı’nda gerçekleştirildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi kapsamında Ukrayna halkı ile dayanışma için düzenlenen eyleme çok sayıda isim katılım gösterdi. Protesto gösterisine katılan pek çok sayıda vatandaşın yanı sıra Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska katıldı. Basın açıklamasının yapıldığı protestoda vatandaşlar Ukrayna, Kırım Tatar ve Türk bayraklarını açarak marşlar okudu. Kırım Derneği Genel Merkezinden yapılan basın açıklamasında,Putin’in, Sovyet Rusya’sı ve Çarlık Rusya’sının vasisi edasıyla başlattığı tek taraflı savaşın Ukrayna’da biteceğini zannedenler için, sıra kendilerine geldiğinde, bugün yapabileceklerini o gün hatırladıklarında çok daha geç olacaktır. Bütün dünya devletlerini ve insanlığı Rusya’nın hukuk ve diploması kurallarını bir kez daha çiğneyerek başlattığı bu hayasız saldırıya karşı en etkili yöntemlerle mücadele etmeye ve Rusya’yı en kısa sürede cezalandırmaya davet ediyoruz.ifadelerine yer verildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 5 Mart 2022 Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara Ulus Meydanı’nda Ukrayna ile dayanışma örneği sergilemek için Atatürk Heykeli önünde toplandı. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırıları kınamak için toplanan dernek üyeleri, basın açıklaması yaptı. Mitinge, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Derneğinin önceki dönem Başkanı Tuncer Kalkay, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar ve çok sayıda Kırım Tatar ve Ukrayna diasporasından isim katılım gösterdi. Ukrayna ile dayanışma örneği sergilemek için Türk vatandaşları da eyleme kayıtsız kalmadı.

MÜKREMİN ŞAHİN: PUTİN UKRAYNA’DA KAYBETTİ. UKRAYNA DÜNYADAN ALDIĞI DESTEKLE ZATEN KAZANDI

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, “Putin bir diktatör bozuntusu, Ukrayna bu savaşı vicdanlarda, kamuoyunda kazandı. Bu saatten sonra mesele bu savaşta ne kadar insanın öleceği. Rusya Ukrayna’yı yerle bir etse de Ukrayna bu savaşı kazandı, Rusya kaybetti. Ukrayna, dünyadan aldığı destekle zaten kazandı. Putin Ukrayna’da kaybetti. Kıyiv, Harkiv’i yok etse bile Ukrayna muzaffer olacaktır” ifadelerini kullandı.

VASIL BODNAR, UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Protesto gösterisinde konuşma yapan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, “Diyalog ve müzakereye açığız. Ama Rus tarafının talepleri bizim için kabul edilemez. Kırım ve ülkemizin doğusundaki bölgeler dahil tüm Ukrayna’nın toprakları kurtarılmalıdır” diyerek, Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

TUNCER KALKAY: UKRAYNA’NIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARI DESTANSI BİR MÜCADELE VERİYOR

Kırım Derneği eski Başkanı Tuncer Kalkay dernek adına basın açıklamasını okudu. Rusya’nın Kırım işgaline değinen Kalkay, “8 yıl önce Rusya’nın Kırım işgali, bugün tüm dünyaya sıçradı” dedi. Kalkay sözlerine, “Emperyalist planları çerçevesinde Ukrayna’ya saldırı düzenleyen Rusya’nın tüm dünyayı tehdit eden açık ve net bir saldırıdır” şeklinde devam etti. Kalkay, “Ukrayna halkı destansı bir mücadele veriyor” diyerek konuştu.

Protestonun devamında Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska da basın açıklaması yaptı. Rusya saldırılarının 10. günü olduğunu belirten Biletska, “Bu Ukrayna halkına karşı açık bir soykırımdır” dedi. Biletska “Satın aldığınız her Rus malı Ukrayna’ya düşen bir mermidir” sözlerini sarf etti. Biletska, halkı Rus medyasını, Rus internet servislerini ve Rus mallarını kullanmayarak protesto etmeye davet etti.

“SLAVA UKRAİNİ”

Protestoya katılan çok sayıda Ukrain ve Kırım Tatarı “Slava Ukraini”, “Katil Putin”, “Savaşa Hayır”, “Ankara Kıyiv Omuz Omuza” gibi sloganlar attı. Protestoya katılan insanlar, Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları açtı. Protesto gösteriminin bitiminde Ukrayna Marşı okuyan Ukrayna vatandaşları kısa bir oturma eylemi de yaptı.

“DÜNYAYI EN KISA SÜREDE RUSYA’YI CEZALANDIRMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Kırım Derneği Genel Merkezinin basın açıklaması:

Bundan 8 yıl önce Kırım’ın işgali ile başlayan süreç, bugün bütün Ukrayna’nın işgaline yönelik Rusya saldırısı ile çok daha korkunç bir boyut alıyor. Rusya, tarihinde pek çok kez yaptığı gibi bugün bir kez daha uluslararası hukuku, diplomasiyi ve imzası bulunan antlaşmaları ayaklar altına alıyor.

İşgaline dünyanın sessiz kaldığı Kırım’da, gençlerimizi Ukrayna’ya karşı askerliğe zorlayarak yarattığı cehennemde ölüm ya da katil olma seçeneğini sunan Rusya, kabul etmeyenleri de ağır bir şekilde cezalandırıyor. Yine aynı yöntemle Rus olmayan halklardan topladığı askerleri ön saflarda ölüme yollayarak her iki tarafta da ölüm kusuyor ve ölüm yağdırıyor.

Rusya, orantısız güç ile, 500’e yakın füze saldırısı ile, yasaklı misket bombaları ve TOS1 topçu roketleri ile tek taraflı olarak yakmaya, yıkmaya, öldürmeye, savaş ve insanlık suçlarını işlemeye fütursuzca devam ediyor. Şehirleri, sivilleri, okulları, hastaneleri hatta nükleer santralleri bombalama çılgınlığını gösteriyor. Yakın zamanda yaşadığımız Sinop’a 1100 km uzaklıkta Çernobil’de ortaya çıkan faciadan onlarca kat fazla risk taşıyan, Sinop’a 667 km uzaklıktaki Zaporijya şehrinde bombalanan nükleer santralin şans eseri patlamaması dünyayı büyük bir faciadan şimdilik kıl payı kurtarıyor.

Bir milyon civarındaki korumasız çocukları ile kadınlarını ülke dışına çıkarmak zorunda kalan Ukrayna’nın özgürlük savaşçıları, vatanlarını kahramanca savunarak destansı bir mücadele veriyor. Bu saldırı ile Putin’in hedefinde sadece Ukrayna değil, Sovyetler Birliği’nden ayrılan bütün ülkeler bulunuyor. Bugüne kadar devam eden Rusya’nın işgallerine ve saldırgan politikalarına karşı dünya kamuoyunca yeterince verilmeyen tepki de Rusya’nın pervasız cesaretini daha da arttırıyor.

Uluslararası sistemin temel kurallarını ihlal eden ve tamamını dalga geçercesine ayaklar altına alan Moskova yönetimi sadece Ukrayna’ya değil, bütün dünyadaki barış ortamını da tehdit ediyor. Rusya’nın amacı sadece Ukrayna’nın demokratikleşmesini engellemek veya bölgede kendi uydularını yaratmak değil, emperyalist planlarını gerçekleştirebileceği bir ortam oluşturmaktır. Hiç şüphesiz ki bu, başta sınır komşularını ve arkasından da bütün dünyayı tehdit eden açık bir saldırıdır.

Temelsiz, dayanaksız, gerçeklerle örtüşmeyen, akla ve mantığa sığmayan rüyalarını gerçekleştirmek için yarattığı saldırganlık, huzursuzluk ve istikrarsızlık ile dünyayı büyük tehlikeye götüren Putin Rusya’sına dur deme vaktidir. Gelecek günler katliam ve soykırım suçlusu Rusya devleti ve yetkililerinin adalet önünde, insanlık vicdanı karşısında yargılanacağı ve hesap vereceği zamanları mutlaka göstermelidir.

Putin’in, Sovyet Rusya’sı ve Çarlık Rusya’sının vasisi edasıyla başlattığı tek taraflı savaşın Ukrayna’da biteceğini zannedenler için, sıra kendilerine geldiğinde, bugün yapabileceklerini o gün hatırladıklarında çok daha geç olacaktır. Bütün dünya devletlerini ve insanlığı Rusya’nın hukuk ve diploması kurallarını bir kez daha çiğneyerek başlattığı bu hayasız saldırıya karşı en etkili yöntemlerle mücadele etmeye ve Rusya’yı en kısa sürede cezalandırmaya davet ediyoruz.

Yaşasın Ukrayna

Yaşasın Kahraman Ukrayna Halkı

Slava Ukraini!