"Kırım Türkleri konusunda bir gündem yaratma zorunluğu ortada"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 21:49
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 21:49

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, işgal altındaki Kırım ve Kırım Tatarlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) QHA’nın (Kırım Haber Ajansı) sorularını yanıtlayan Koncuk, Kırım meselesini  Meclis gündemine taşıyacaklarını belirtti.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün 75. yıl dönümüne de değinen Koncuk, bunun Kırım meselesini gündemde tutmak için iyi bir fırsat olacağını da ifade etti.

Milletvekili Koncuk, “Kırım Türklerin 1944 yılı itibariyle yaşadığı eziyeti sürgünleri hepimiz biliyoruz. Yaşanan acıları dramları hepimiz biliyoruz. 18 Mayıs tarihi de bunun yıl dönümü. Bu vesile ile o sürgünde acılar yaşayan hayatını kaybeden şehit edilen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyorum. Onların evlatlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

“KIRIM TÜRKLERİ İLE İLGİLİ YETERİ KADAR GÜNDEM YARATILAMIYOR”

“Kırım Türkleri konusunda bir gündem yaratma zorunluğu ortada. 18 Mayıs 1944’te Kırım’da Kırım Türklerine yapılan zulmü yaşanan acıları Türkiye’de bile bilmeyen birçok insan vardır.” diyen Koncuk, “Kırım Türkleri ile ilgili yeteri kadar gündem yaratılamıyor ya da sahip çıkılamıyor. Doğu Türkistan meselesi de öksüz bırakıldı Türkiye’de maalesef. Aslında Türkiye’de akraba topluluklara yönelik kurumlar kuruluşlar var ama soydaşlarımızın bulunduğu yerde kendi kültürlerini, kendi varlıklarını, huzurlarını sağlamak adına Türkiye’nin çok daha iyi gayretler içerisinde olması lazım.” ifadelerini kullanarak 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgününün soykırım olduğunu sözlerine ekledi.

Kırım meselesiyle ilgili hem ulusal hem de uluslararası alanda kamuoyu yaratılması gerektiğine vurgu yapan Koncuk, “Akşam evinden alınıp sabah ölü bulunan insanlar varsa Kırım’da bu bütün dünyanın dikkatini çekilmesi gereken bir durumdur. Birleşmiş Milletler nezdinde de bu konuda girişimler yapılabilir.” dedi.

KIRIMOĞLU’NUN KIRIM’A GİRİŞİNİN YASAKLANMASI

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rusya tarafından Kırım’a girişinin yasaklanması konusuna da değinen Koncuk şu ifadeleri kullandı: “Biz Türk milliyetçisi insanlarız. Türkiye dışında yaşayan Türklerin yaşadığı sıkıntılar bizi ilgilendirir. Biz onun için Cemiloğlu’nu dinledik. Onu önemli gördük. Onun anlattıklarıyla Kırım Türklerinin yaşadıklarını öğrenme imkânımız oldu. Cemiloğlu 5 yıldır Kırım’a giremiyor. Cemiloğlu Kırım Türklerinin haklarını savunmaktan başka, mücadele etmekten başka ne yapmış ki Kırım’a girme yasağı getirilsin, Cemiloğlu’na Ukrayna’da yaşamak zorunda kalsın. Bu kabul edilemez.”

Koncuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’ta yaşayan Ukrayna vatandaşlarına Rusya vatandaşlığı verme kararı için ise “En büyük saygısızlığın da Rusya’dan kaynaklandığını da hepimiz biliyoruz. Çünkü Rusya, Sovyetler Birliğinden bu yana yayılmacı bir politika gütmüş, güç bende mantığıyla komşularını değerlendirmiş bir ülke olmuştur tarih boyunca. Rusya’nın vatandaşlık verme teklifi de bu yayılmacı anlayışının bir ürünüdür.  Zaman içerisinde dünyanın, Birleşmiş Milletlerin alacağı kararlar, dünyanın gelişmiş ülkelerinin alacağı kararlar bu konuda gelişme sağlayabilir.” dedi.

“DOĞU TÜRKİSTAN’I DA GÜNDEME TAŞIMIŞ OLDUK”

Son olarak Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne de değinen Koncuk, TBMM’ye konuyla ilgili Araştırma Komisyonu kurulması için teklif verdiklerini ancak bunun reddedildiğini söyledi.

Koncuk, “Bu konuyu da gündeme taşımış olduk. En azından Türkiye gündemine de taşındı. TBMM’de parti grupları adına konuşmalar yapıldı. Doğu Türkistan konusu en azından gündeme geliyor bu önemli.” ifadelerini kullandı.