Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından Rauf Hacıoğlu vefat etti

02 Kasım 2020, 16:58

Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından ve birliğin eski yöneticisi olan Rauf Hacıoğlu 96 yaşında vatanı Kırım’da hayatını kaybetti. 

ABD’deki Kırım Tatar diasporasının siyaset ve sivil aktivistlerinden, Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından ve yöneticilerden birisi olan Rauf Hacıoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü hastanede 31 Ekim 2020 tarihinde yaşamını yitirdi.

RAUF HACIOĞLU

Rauf Hacıoğlu, 22 Nisan 1925 tarihinde Yalta’nın yakınında bulunan Ayvasıl köyünde dünyaya geldi. 1930 yıllarında babası, amcası ve dedesi alıkonularak Sibirya’ya sürgün edildiler. İkinci Dünya Savaşı sırasında Rauf Hacıoğlu Romanya, daha sonra ise Avusturya’ya gitti. 1950 yılında kendini Türk olarak göstererek Türkiye’ye taşındı. Türkiye’de arkadaşlarıyla birlikte Kırım Tatar kültür ve dilini korumak amacıyla Kırım Türkleri Cemiyetini kurdu. 1967 yılında Rauf Hacıoğlu ABD’ye taşındı. Kısa süre sonra ABD’de Memet Sevdiyar, Fikret Yurter ve diğer Kırım Tatar aktivistleriyle Kırım Tatar birliği kurdu. Birliğin ilk başkanı Fikret Yurter oldu. Rauf Hacıoğlu 1972-78 ve 1988-1990 yılları arasında birliğin başındaydı. Birlik sürgünde yaşayan, daha sonra ise sürgünden Kırım’a dönen soydaşlarına büyük yardımlarda bulunuyordu. 

46 yıl ABD’de yaşadıktak sonra Rauf Hacıoğlu anavatanı Kırım’a dönme kararı aldı. 2013 yılında Hacıoğlu Kırım’da ev inşa etme hayalini gerçekleştirdi.

Rauf Hacıoğlu’nun cenazesi, 3 Kasım 2020 tarihinde Akmescit’teki Abdal mezarlığında toprağa verilecek.

Kırım Haber Ajansı (QHA) olarak merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


Kırım Tatarları
Rauf Hacıoğlu
vefat
Bunlara da bakın: