Kırım Temsilciliği: Savaşta ölen 108 Rus askeri, işgal altındaki Kırım'a gömüldü

Güncel
Manas
04 Temmuz 2022, 20:39
Manas
04 Temmuz 2022, 20:39

İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna topraklarındaki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, işgalci Rusya’nın zayiatı ile ilgili, “Ölen 108 asker, işgal altındaki Kırım’da toprağa verildi” dedi. Öte yandan, bu şekilde hayatını kaybeden askerlerin daha fazla olduğu ifade edildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, devam eden savaşta 24 Şubat-4 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın verdiği askeri kayıpları açıkladı. Rus saldırılarına karşı 130 gündür savunmada olan Ukrayna ordusu, bin 589 tank imha etti. Öte yandan, Rus ordusu, Ukrayna’da şu ana kadar 36 bin 200 askerini kaybetti. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, 4 Temmuz 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, işgalci Rus birliklerinin zayiatının sürdüğünü ve savaş sırasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından öldürülen Rus askerlerinin işgal altındaki Kırım’a gömüldüğünü duyurdu. Ayrıca Kırım Temsilciliği, ölen Rus askerlerinin sayısının daha yüksek olduğunu kaydetti.

İŞGALCİ RUS BİRLİKLERİNİN ZAYİATI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, “Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 4 Temmuz 2022 itibariyle, 108 işgalci Rus askerinin işgal altındaki Kırım’da gömüldüğü ve aralarında 57’sinin muhtemelen Ukrayna vatandaşı olduğu belirtiliyor” diye aktarıldı. Bu askerlerin işgal altındaki Kırım’da yaşadığı ve işgalci Rus güçleri tarafından zorla savaşa sürüldüğü ifade edildi.

RUSYA, 36 BİN 200 ASKERİNİ KAYBETTİ

Rus saldırılarına karşı savunmada olan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bu güne kadar; bin 589 tank, 3 bin 754 zırhlı savaş aracı, 804 topçu sistemi, 246 çoklu fırlatma roket sistemi, 105 uçaksavar, 217 uçak, 187 helikopter, 2 bin 629 motorlu araç ve yakıt tankı, 15 savaş gemisi/bot, 658 insansız hava aracı, 65 özel ekipman birimleri ve toplam 144 düşman seyir füzesini imha etti. Öte yandan Rusya, başlattığı savaşta 36 bin 200 askerini kaybetti. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın en büyük kaybını Donetsk ve Slovenya yönünde verdiği belirtildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.